Bavorsko a Schengen: Mírný optimismus

09.08.2008
čtk

Počet zadržených lidí, kteří ilegálně překročili hranici z Česka do sousední největší německé země Bavorska, se během půlroku po zrušení hraničních kontrol zdvojnásobil. Vyplývá to z aktuálních údajů bavorského ministerstva vnitra. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann však dnes v první bilanci kriminality v bavorském pohraničí po rozšíření schengenského prostoru vyjádřil „opatrný optimismus“. Počet trestných činů tu prý po vstupu Česka do zóny bez hraničních kontrol mírně klesl.

Největší vrásky na čele dělají bavorské policii ilegální přistěhovalci. Těch, kteří během první poloviny tohoto roku nedovoleně překročili česko-německou hranici, bylo zadrženo 633, což je údajně dvojnásobek oproti stejnému období roku 2007. Zpravidla ale tyto osoby přicestovaly jen ke krátkým pobytům, zdůraznil Herrmann. Naopak počet cizinců, kteří se v bavorském pohraničí dopustili trestného činu, podle Herrmanna po zrušení kontrol poklesl zhruba o třetinu.

Celkově se počet trestných činů v blízkosti hranic s Českem snížil o pět procent, uvedl dnes Herrmann v Mnichově. V porovnání s loňským rokem prý ubylo hlavně krádeží. V blízkosti hranice bylo během první poloviny tohoto roku ukradeno 56 automobilů, což je zhruba o 40 procent méně než během prvních šesti měsíců roku minulého. Počet vloupání do domácností se snížil o 17 procent, uvedlo dnes Herrmannovo ministerstvo v tiskovém prohlášení.

Bavorský ministr zdůraznil, že se osvědčilo zřízení pásem takzvaných závojových příhraničních kontrol. Ty mohly být podle něj zintenzivněny a zhuštěny i díky rozhodnutí ponechat 700 bývalých příslušníků pohraniční policie v oblasti. Zvlášť si Hermann pochvaloval spolupráci mezi bavorskou a českou policií při pátrání po osobách v novém společném policejním centru ve Schwandorfu, kde se koordinují akce přesahující státní hranici. Během první poloviny roku tu bylo vykonáno více než 7000 společných úkonů od pomoci při vyšetřování až po právní pomoc. Vynikající spolupráce bavorské policie s našimi českými sousedy je zárukou bezpečnosti pro občany žijící v pohraničí. Získali jsme svobodu, aniž bychom ztratili bezpečí, konstatoval bavorský ministr.

Německé ministerstvo vnitra 21. června, přesně půl roku po rozšíření schengenského prostoru, zhodnotilo začlenění východních sousedů do tohoto prostoru pozitivně. Podle ministerstva se po 21. prosinci nezvýšil ani počet ilegálních příjezdů do Německa z východu, ani počet kriminálních činů v příhraničních oblastech. Podle některých řidičů i pasažérů autobusových linek ale nové kontroly přesahují běžný rámec a připomínají zrušené hraniční kontroly. Český premiér Mirek Topolánek na jaře dokonce uvedl, že zpřísnění kontrol považuje za šikanu a porušení schengenských dohod. Německé velvyslanectví na to reagovalo prohlášením, že občasné kontroly v hraničním prostoru se nyní uskutečňují pouze podle schengenských norem a že namátkovému zastavení podléhají i Němci.

Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích v současnosti zahrnuje všechny státy Evropské unie kromě Británie, Irska, Kypru, Bulharska a Rumunska. Navíc k němu patří dvojice neunijních zemí – Norsko s Islandem. Spolu s Českou republikou v prosinci do klubu vstoupilo dalších devět zemí, převážně z regionu střední a východní Evropy, které se členy staly EU v roce 2004.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek