11.08.2008
čtk
Španělský list El País označil rozhodnutí gruzínského prezidenta Saakašviliho o vojenské intervenci v Jižní Osetii za tragickou chybu. Navzdory veškerým provokacím separatistů neměl šéf státu brát právo do vlastních rukou, napsal.
Nad pohnutkami, které mohly Saakašviliho vést k vojenskému zásahu, se zamýšlejí i další listy. Člověk se nemůže ubránit myšlence, že si tak chtěl Saakašvili vynutit zásah Západu. Ještě ho nepřebolelo, že většina účastníků dubnového summitu NATO odmítla jeho zemi přijetí do aliance, napsal bruselský deník De Morgen. Zároveň ale poukazuje na to, že teritoriální celistvost Gruzie musí být respektována.
Rumunský list Gandul v této souvislosti konstatoval, že žádná z velmocí neodpověděla na výzvu bezmocného Saakašviliho o pomoc. A co více, západní státy si pravděpodobně oddechly ulehčením nad tím, že Gruzie nedostala na summitu NATO v Bukurešti zelenou (ke vstupu). Jinak by totiž byly Francie, Německo a dokonce Rumunsko povinny bránit gruzínské území v případě ruského útoku, napsal Gandul.
Podle liberálního vídeňského listu Der Standard by ovšem členství Gruzie v NATO bývalo mohlo konfliktu zabránit. Kdyby už Gruzie byla členem NATO, jak to chtěly především USA, bylo by možná k válce vůbec nedošlo. Rusko by se neodvážilo Gruzii napadnout a Michail Saakašvili by si byl dvakrát rozmyslel (s přátelskou dopomocí Západu), zda smí ostatní členské státy aliance zatáhnout do konfliktu kvůli malé separatistické provincii, soudí Der Standard.
Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung se dá z konfliktu na Kavkaze odvodit, jak nové Rusko vede válku. Záměrně přehnaná reakce s cílem udělit sousedovi lekci, dokazuje, že Rusko má imperiální zájmy a je znovu schopno je obhajovat.
Podle budapešťského listu Magyar Nemzet si Saakašvili přibouchl vlastní dveře. Pokus internacionalizovat regionální krizi je marný, protože USA by teď kvůli Tbilisi neriskovaly bezprostřední konflikt s Moskvou, napsal maďarský list.
Podle polského listu Gazeta Wyborcza představuje válka v Jižní Osetii hodinu pravdy pro Polsko a Evropu. Pro Evropu proto, že teď má šanci rehabilitovat se za dlouholetou politiku, která spočívala v zavírání očí před problémy národů, které se staly objekty neoimperiální politiky Moskvy.
Nizozemský deník Trouw zdůraznil v souvislosti s konfliktem v Gruzii, že průběh tamních bojů jen dokazuje, jakou pravdu mají pobaltské státy, Polsko, Gruzíni, Ukrajinci a další přímí sousedé Ruska, kteří vidí jedinou ochranu proti ruskému vměšování v pevné integraci na Západě, včetně členství v NATO.
Gruzie chce do NATO, což Rusko považuje za hrozbu, konstatoval francouzský list Le Figaro. O těchto věcech se musí mluvit. Evropská diplomacie by měla v Moskvě zprostředkovávat jednání, aby uchránila mír na našem kontinentu, napsal deník.
Autor: oez