Švejnar váhá o své kandidatuře do EP

26.08.2008
čtk

Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar se do měsíce rozhodne, zda bude kandidovat do Evropského parlamentu. Uvedl to v rozhovoru na Frekvenci 1 s tím, že však nabídku na kandidaturu nejspíše odmítne.“Uvažoval jsem o kandidatuře do Evropského parlamentu a ještě o tom uvažuji. Ale myslím, že by to bylo nad mé síly vzhledem k tomu, co hodlám dělat,“ řekl Švejnar. Kdyby se rozhodl kandidovat, nejspíše by vystupoval jako nezávislý. Nechtěl říci, které uskupení ho s nabídkou oslovilo. Ve volbách do Senátu pak podle svých slov podpoří zejména ty, kteří za ním stáli při prezidentské volbě.

Ekonom zopakoval, že hodlá založit myšlenkové centrum, takzvaný think-tank. Také chce pokračovat jako profesor a výzkumný pracovník. Proto prý nemá dostatek času, aby mohl pořádně zvládat práci v Evropském parlamentu. Nabídku kandidovat do Senátu Švejnar odmítl.

Do senátních voleb podpořím ty, které dobře znám a kterých si vážím. Jsou to ti, kteří mě podporovali během prezidentských voleb, uvedl ekonom. S jeho podporou prý mohou počítat například senátor Richard Sequens (za US-DEU), Jiří Zlatuška (za LiRa) či Josef Novotný (SNK ED).

Bývalý prezidentský kandidát také uvedl, že prezident Václav Klaus svými výroky ohledně zodpovědnosti Gruzie za rusko-gruzínský konflikt oslabuje postavení České republiky před nadcházejícím předsednictvím v EU. Prezident Klaus oslabil pozici České republiky čtyři měsíce předtím, než budeme přebírat předsednictví Evropské unie, a kdy nejednotná zahraniční politika má velice špatný odraz ve veřejném mínění ve světě a v Evropě obzvlášť, uvedl Švejnar. Tedy pro nás, kteří se chceme prokázat jako dobří lídři v Evropě, to byla rána, dodal.

Ekonom uvedl, že sám zastává pozice premiéra Mirka Topolánka a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Já myslím, že co je opravdu fatální a špatné, je to, že Rusko se rozhodlo nejenom intervenovat v Osetii, ale že intervenovalo i uvnitř Gruzie a zůstává tam, řekl. Podle něj má Klaus na své názory právo, měl je však s předsedou vlády a ministrem zahraničí prodiskutovat a vystupovat poté jednotně.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek