07.09.2008
čtk
Chorvatský premiér Ivo Sanader počítá s tím, že jeho země bude do roka připravena na členství v Evropské unii.
Sanader to řekl v rozhovoru pro rakouskou rozhlasovou stanici Ö1. Rakouská média to označila za ambiciózní cíl, Chorvatsko zatím předběžně uzavřelo tři ze 33 jednacích kapitol, v nichž EU kontroluje soulad své egislativy s legislativou kandidátské země.
Sanader nicméně doufá, že do konce roku začne jeho země s Bruselem jednat nejméně o dalších devíti kapitolách. „Doufáme, že do konce roku otevřeme ještě nejméně osm nebo devět kapitol, pak nám zbudou ještě dvě neotevřené,“ řekl v rozhlase.
V kapitolách z oblastí jako například doprava, finance a hospodářská soutěž jednají týmy obou stran o slaďování legislativy dané země s legislativou unijní. Záhřeb přitom ještě nezačal debatovat o složitých kapitolách jako zemědělství nebo rybolov. Spoustu nedodělků má podle agentury APA i v oblastech boje proti korupce, reformě justice nebo veřejné správy.
Tři roky po zahájení přístupových jednání je chorvatská bilance smíšená, uvedl rakouský rozhlas. Tempo zpomalily loňské parlamentní volby, střety s Itálií o zóny rybolovu a hraniční konflikt se Slovinskem. S ním nedokázalo Chorvatsko uzavřít smlouvu o společných hranicích od roku 1991, kdy obě země vyhlásily nezávislost na bývalé Jugoslávii.
Sanader ale podtrhl, že Chorvatsko bere boj s korupcí vážně a chce pokročit i s reformou justice. K tomu patří i snížení počtu soudů. „V Chorvatsku nepotřebujeme tolik soudů, kolik máme. Bylo to těžké politické rozhodnutí. Méně by mělo být i státních zastupitelství, měla by ale fungovat účinněji, a na tom teď pracujeme,“ řekl Sanader.
Víru, že by Chorvatsko mohlo dokončit přístupová jednání už příští rok, tedy buď za českého, nebo za švédského předsednictví unie, vyjádřil tento týden i český vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj Chorvatsko nejvíce pokročilo ve vyjednávání o možnosti rozšířit nyní 27členný blok.
Chorvatské přistoupení ale závisí také na tom, jak EU vyřeší krizi po irském odmítnutí takzvané lisabonské smlouvy, která má reformovat unijní instituce. „Vidím jako důležité, aby smlouvu ratifikovalo 26 zemí a pak se uvidí, jak získat souhlas i z Irska,“ míní Sanader.
Vondra nedávno prohlásil, že vstup Chorvatska není třeba s ničím dalším svazovat. Liší se v tom od francouzských kolegů, kteří považují přijetí smlouvy za nezbytnou podmínku před dalším rozšiřováním EU.
Autor: oez