Riceová apelovala v zemích Maghribu na boj s terorismem

07.09.2008
čtk

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes v Maroku ukončila návštěvu zemí Maghribu.

Na závěr své třídenní cesty, při které navštívila také Libyi, Tunisko a Alžírsko, se dnes setkala s marockým ministrem zahraničí Tájibem Fásí-fihrím. Jednali spolu hlavně o obchodních záležitostech a bezpečnostních opatření v oblasti terorismu, uvedla agentura AP.

Šéfka americké diplomacie se hned po svém příletu do Rabatu setkala s marockým předsedou vlády Abbásem Fásím a chválila skvělé vztahy mezi oběma zeměmi. Rozhovory se ale stočily i na citlivé téma lidských práv v oblasti Západní Sahary, jež byla v roce 1975 připojena k Maroku. USA s Francií nyní podporují plán OSN, který usiluje o nezávislost této oblasti bohaté na nerostné minerály. Je načase, aby se to vyřešilo, uvedla Riceová o sporném statusu Západní Sahary.

Návštěva Riceové v zemích severní Afriky se zaměřila hlavně na ropné zdroje, migraci a boj proti terorismu. Severoafričtí ozbrojenci jsou podle ní v posledních měsících stále nebezpečnější. Apelovala proto na silnější protiteroristickou koordinaci mezi severoafrickou oblastí a Spojenými státy. Dá se toho ještě hodně zlepšit ve sdílení informací a technické podpoře proti terorismu, uvedla Riceová při návštěvě Alžírska.

Terorismem je v oblasti nejvíce postiženo právě Alžírsko. Na 125 životů si minulý měsíc vyžádaly střety mezi vojskem a povstalci, včetně útoků členů teroristické sítě Al-Káida. Terčem útoků teroristů se v minulosti ale také staly prozápadní Maroko a Tunisko.

V Alžírsku Riceová také slíbila, že Amerika přemístí severoafrické vězně, z americké vojenské základny Guantánamo do cel v jejich zemích, jak jen to bude možné.

V Tunisku vyzvala Riceová vládu k demokratické reformě, ale chválila zemi za podporu ženských práv.

Nejvíce sledován byl příjezd Riceová do Libye, kde se v pátek setkala s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím. Její návštěva Libye je označována za historickou, protože Riceová je prvním šéfem americké diplomacie, který do této severoafrické země za posledních 55 let přicestoval.

Návštěva Libye dokládá jednoznačné oteplování ve vztazích obou zemí, které v roce 1980 přerušily i diplomatické styky. Uskutečnila se pět let poté, co Tripolis oznámil, že se vzdává vývoje zbraní hromadného ničení.

Zbývá ještě dlouhá cesta, kterou musíme ujít, věřím ale, že tato návštěva dokazuje, že USA zde nemají trvalé nepřátele, prohlásila Riceová po uvítání na letišti v Tripolisu. Má návštěva ukázala, kam až dospěly vztahy mezi USA a Libyí, ale je to teprve začátek příběhu, ne jeho konec, upozornila.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek