První romský summit: EU podle Romů nepřišla se žádnou strategií

17.09.2008
Euroskop

Pokusit se najít způsoby, jak zlepšit situaci deseti milionů evropských Romů, takový byl cíl vůbec prvního summitu Evropské unie věnovaného Romům. Mezi pěti sty účastníky se v Bruselu sešli zástupci evropských i národních institucí, nevládních organizací a romských sdružení, vrcholní politici z celé Unie, kteří se zaměřují právě na sociální a národnostní tématiku.

Jednání, jehož oficiální název zněl EU Roma Summit, se konalo pod patronací předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa a Francouzského předsednictví. Českou republiku zastupovala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková a zástupci neziskového sektoru, nechyběl evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.

Jak uvedl server Euroactiv, summit měl vůbec poprvé poskytnout evropským institucím, vládám a občanským sdružením z celé Evropy rámec pro společnou diskusi o situaci romských komunit v Evropské unii a měl přijít s návrhy, jak jí zlepšit. Podle Evropské komise čelí Romové v Evropě trvalé diskriminaci. „Romové představují největší etnickou skupinu, která kdy na území Unie čelila extrémní chudobě, diskriminaci či rasismu,“ řekl José Barroso.

Komise už v červenci zveřejnila výsledky průzkumu o tom, jaké má Unie k dispozici nástroje a politiky a jakého pokroku evropské země dosáhly v začleňování romského etnika do společnosti.

Evropská romská koalice zprávu, kterou Komise na summitu představila, kritizovala. „Cílem té zprávy mělo být zmapování politik a nejlepších postupů. My tu zprávu ale kritizujeme, jelikož neobsahuje žádnou strategii. Vyzýváme proto EU, aby se ujala iniciativy a stanovila standardy a jasné cíle a efektivně tak posílila základní práva a začleňování Romů v Evropě,“ řekla pro Euroactiv Natalie Alonso z Evropské romské koalice. Server dále uvádí, že mluvčí Evropské komise kritiku odmítla. Připomněla, že sám komisař pro zaměstnanost a sociální otázky Vladimír Špidla vydal velmi ostré prohlášení proti opatření, kdy Itálie začala odebírat romským přistěhovalcům otisky prstů. Právě postoj Itálie dal summitu velké téma.

„Ignorovat diskriminaci není politické řešení. Vyzývám vlády, aby zlepšily podmínky romských komunit,“ vyhlásil komisař Vladimír Špidla. Na summitu promluvil také známý miliardář maďarského původu George Soros, který v posledních deseti letech dal stovky milionů dolarů do své nadace Open Society Institute na projekty, které se zaměřují na studium, práci a zapojení Romů do společnosti.

Sorose citoval i server Romea.cz. Podle Sorose na romskou menšinu dolehl přechod od socialismu ke kapitalismu. Nadějí je podle něj mladá vzdělaná romská elita, která může posílit další emancipaci Romů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek