Do Evropské noci vědců se zapojí dvacet českých hvězdáren

22.09.2008
čtk

Bořit mýty o vědcích coby podivínech má za cíl Evropská noc vědců, tuto iniciativu celoevropské akce začala Evropská komise v roce 2005. V České republice se na páteční noc připravuje celkem dvacet hvězdáren.

Astronomické městečko Astronomického ústavu Akademie věd u Ondřejova na Benešovsku, kde začalo pozorování vesmírných těles už před více než sto lety a od té doby se z něj stalo nejvýznamnější české pracoviště, předvede v akci hvězdářský teleskop se zrcadlem o průměru dvou metrů, který je největší v republice.

V pátek v 16 hodin a pak v každou celou hodinu až do půlnoci se budou konat prohlídky celého areálu včetně specializovaných pracovišť. Tím je například takzvaná sluneční patrola, která nepřetržitě pozoruje tuto Zemi nejbližší hvězdu. Otevřeno bude také muzeum s historickými přístroji a dokumenty, které zachycuje vznik a vývoj ondřejovské observatoře. Na večerní pozorování oblohy v historické části areálu observatoře mohou přijít amatérští astronomové se svými dalekohledy a do vesmíru se podívat společně se svými kolegy a návštěvníky.

V Ondřejově nezapomněli ani na astronautiku. Předvedou plastové modely kosmické techniky. Své znalosti o výzkumu vesmíru si bude moci každý prověřit malým testem. Děti si budou moci vymalovat podle svých představ skafandr astronauta nebo raketoplán.

Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně bude mít otevřeno ještě nejméně dvě hodiny po půlnoci. Pořadatelé slibují, že v případě zájmu zavřou třeba až v 6 hodin ráno. V podvečer bude zahájena výstava Nebezpečí z kosmu o tělesech a jevech, které jsou hrozbou pro Modrou planetu. V programu je také diskuse s odborníky o vědě a vědcích. K dispozici budou všechny hvězdářské teleskopy a návštěvníci si budou moci také vybrat z maratónu multimediálních pořadů z původní tvorby hvězdárny.

Noc plnou experimentů z optiky a elektromagnetismu slibuje hvězdárna ve Valašském Meziříčí, fyzikální a chemické experimenty astronomický klub s gymnáziem v Pelhřimově. Astronomická společnost v Pardubicích připravila procházku po místech, kde působil zakladatel pardubické observatoře baron Artur Kraus.

Hvězdárna v Úpici rozdělila program mezi areál observatoře a zoologickou zahradu ve Dvoře Králové. V areálu hvězdárny budou kromě pozorování oblohy a přednášky o nejnovějších poznatcích astronomie připraveny soutěže o ceny pro děti i dospělé. Pozorování oblohy a soutěže čekají při safari i návštěvníky zoologické zahrady.

V jihomoravských Mikulčicích, známých archeologickými nálezy z doby Velkomoravské říše, se archeologové se Společností pro meziplanetární hmotu zaměřili v programu Obloha před 11 stoletími na znalosti dávných lidí o nebeských tělesech.

Všechny hvězdárny nabízejí pozorování noční oblohy, které bude v pátek večer vévodit největší planeta sluneční soustavy – Jupiter. Teleskopy zaměří také do hlubin vesmíru na mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Všude mají připraveny vlastní programy, přednášky a filmy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek