„Schengen je satanův plán“

23.09.2008
BBC, lidovky.cz

Aspoň to tvrdí pravoslavní mniši z Hory Athos v Řecku, která získala zvláštní výjimku z pravidel Schengenu. Mnišský stát Hora Athos se rozkládá na jednom ze tří výběžků řeckého poloostrova Chalkidiki. Politicky spadá pod svrchovanost Řeckého státu, má však zvláštní autonomní správu. V dobách největšího rozkvětu žilo na Athosu více než 40 000 mnichů, dnes jich zůstalo přibližně dva tisíce.

Při jednání o přistoupení Řecka k Schengenské smlouvě se skupina mnichů z Hory Athos stala jedním z nejhalasnějších odpůrců ratifikace smlouvy a označila Schengen jako satanův plán na ovládnutí Země. Přestože Hora Athos je zasvěcena Panně Marii, je jediným územím v Evropě, kam je oficiálně zapovězen vstup ženám. Vstup žen na Horu Athos zakázal byzantský císař Konstantin Monomech již v roce 1060, aby tak zbožné mnichy ochránil před pokušením. Na poloostrov nemají zakázán vstup jenom ženy, ale dokonce i všechna zvířata samičího pohlaví. Mniši se obávali, že by toto mnohasetleté pravidlo mohla Schengenská smlouva zrušit.

Některým mnichům se nelíbilo také zavedení nové Schengenské evidence. Vadilo jim, že nutně by jedno z identifikačních čísel muselo být 666, tedy znamení šelmy z biblické Apokalypsy. Tisíce horlivých zastánců pravoslavné víry proto v roce 1997 demonstrovaly proti ratifikaci Schengenské smlouvy Řeckem. Mezi hesly, které demonstrující používali, byla prohlášení jako „satan je Schengen. Argumentovali, že Schengen lidi oloupí o jejich individualitu a změní je v čísla v počítačích. Podle oficiálního prohlášení Hory Athos z února 1997 by ratifikace dohody vytvořila „nebezpečí institucionalizované a souhrnné evidence se všemi negativními důsledky pro Bohem danou svobodu lidských jedinců a jejich spásu skrze Krista.

Přestože protesty mnichů ztížily a prodloužily proces ratifikace Schengenské smlouvy v Řecku, došlo v červnu 1997 k ratifikaci smlouvy řeckým parlamentem. Do dohody o přistoupení Řecké republiky k Schengenské smlouvě byl však zahrnut oddíl zajišťující zohlednění zvláštního postavení Hory Athos při provádění dohody.

Nicméně proti výjimce Hory Athos ze Schengenské dohody se ozvaly protesty. Skupina finských a švédských europoslankyní požadovala, aby byl ženám umožněn vstup do Hory Athos. Také ministryně zahraničí Finska a Švédska nechtěly uznat zvláštní postavení Hory Athos, protože podle nich odporuje evropskému právu.

Letos v květnu byl ovšem mnohasetletý zákaz porušen. U athoských břehů se vylodily čtyři Moldavanky, které tam na člunu dopravili dva ukrajinští převaděči. Že se omylem ocitly na území zakázaném ženám, však čtveřice mladých žen netušila. Podle řeckých zákonů hrozil Moldavankám za vstup na zakázané území trest až dva roky vězení. Udivení mniši, když objevili na pláži čtveřici žen, přivolali policii. Ta nelegální migrantky zadržela a informovala je o tom, kde se vlastně nacházejí. Následně jim podle policejního důstojníka bylo mnichy odpuštěno.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality