Obamova podpora protiraketového štítu Schwarzenberga nepřekvapuje

28.09.2008
čtk

Souhlas demokratického kandidáta na prezidenta Spojených států Baracka Obamy s budováním americké protiraketové obrany českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nepřekvapuje.

Ministr zároveň soudí, že v případě protiraketového štítu, který má zahrnovat i uvažovanou radarovou stanici v Čechách a základnu s obrannými střelami v Polsku, nejde o politické zájmy.

Myslím, že tady nejde o zájem Demokratické nebo Republikánské strany nebo toho či onoho prezidentského kandidáta. Tady jde o bezpečnost Západu a Spojených států, řekl Schwarzenberg českým novinářům v New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN.

Obama, který podobně jako další demokraté v otázce protiraketové obrany zastával váhavý přístup, dal v poslední době několikrát najevo svou podporu. I nadále ale trvá na tom, že je třeba prokázat funkčnost systému.

Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se ale ujistit o tom, že funguje, řekl v polovině září v rozhovoru pro televizi Fox News. Stejné stanovisko zopakoval v páteční televizní debatě se svým republikánským rivalem Johnem McCainem, kdy uvedl, že USA protiraketovou obranu potřebují kvůli snaze Severní Koreje a Íránu získat jadernou zbraň.

Pro Schwarzenberga nejsou Obamovy postoje překvapivé, řekl s odkazem na informace z jeho volebního štábu, s nímž jsme byli v létě ve spojení.

McCain je považován za jednoznačného zastánce principu raketové obrany, o níž říká, že může Washington ochránit před vydíráním ze strany darebáckých států a zároveň působit proti potenciálním hrozbám od strategických konkurentů, jako jsou Rusko nebo Čína.

Demokraty ovládaný Kongres tento týden dokončil práci na vojenském rozpočtu pro příští finanční rok, který vyčleňuje peníze také na výstavbu evropské části protiraketového systému. Definitivní schválení v parlamentu a podpis prezidenta George Bushe se očekává v příštích dnech.

Schwarzenberg v pátečním rozhovoru pro agenturu Reuters připustil, že nynější finanční krize v USA a uvažovaná státní pomoc bankám ve výši 700 miliard dolarů by mohla výstavbu v ČR a Polsku zpozdit. Zdůraznil také, že oba uchazeči o Bílý dům se k vybudování základen zavázali.

Umím si představit, že dojde ke zpoždění, ale oba kandidáti si myslí, že jde o správnou věc, řekl Schwarzenberg. Dodal, že česká strana byla ohledně diskusí kolem budoucnosti protiraketového štítu ve Střední Evropě v kontaktu s týmy obou kandidátů. Oba v podstatě považují tento štít za důležitý pro obranu Spojených států i evropského kontinentu, řekl Schwarzenberg agentuře Reuters.

Autor: euroskop

Sdílet tento příspěvek