Kalousek přehodnocuje postoj k rychlému zavedení eura

11.10.2008
čtk

Český ministr financí Miroslav Kalousek přehodnocuje svůj názor na rychlé zavedení eura.

Vede ho k tomu porušování společných principů v zemích eurozóny v souvislosti s jejich reakcí na současnou světovou finanční krizi.

Byl jsem vždy přesvědčen, že brzký termín přijetí eura je tou správnou cestou. V okamžiku, kdy řada významných zemí eurozóny říká, že Pakt stability a růstu pro ně nemusí být zásadní a důležitý, tak velmi zvažuji termín našeho vstupu do eurozóny, řekl v noci na dnešek českým novinářům ve Washingtonu.

Pakt stability a růstu, který stanovuje pravidla hospodaření zemí eurozóny, je naprosto zásadním pravidlem, jeho dodržování je naprosto zásadní podmínkou pro stabilní společnou evropskou měnu, prohlásil Kalousek.

V okamžiku, kdy si jednotlivé země přestanou dělat starosti s deficitem a mírou svého zadlužování, tak začnou žít na úkor jiných zemí v rámci eurozóny, uvedl. Totálně se rozdrobí vzájemná důvěra. Neumím dohlédnout ten konec, ale pochopitelně velmi přehodnocuji svůj názor na co nejrychlejší přijetí eura, konstatoval.

O této problematice hodlá o víkendu jednat se šéfem Evropské centrální banky Jeanem-Claudem Trichetem. Oba představitelé se ve Washingtonu účastní výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

S Trichetem má Kalousek naplánované setkání kvůli českému předsednictví v Evropské unii. Chci se ptát, jak evropská centrální banka vidí rizika pro stabilitu eura do budoucnosti vzhledem k tomu, že celá řada zemí tvrdí, že je připravena relativizovat Pakt stability a růstu a celá řada zemí s největší pravděpodobností bude kritéria paktu porušovat, řekl ministr.

Dodržování principů férové soutěže, přílišného nezadlužování se a jen nezbytně nutných státních intervencí považuje Kalousek i za cestu k vyřešení současné finanční krize. Principy a zásady je snadné dodržovat v dobrých časech, ale je nesmírně nutné je držet i v časech méně dobrých, řekl.

Uvítal by, aby takové zásady zazněly i na jednání světových finančních institucí ve Washingtonu. Bylo by přehnané čekat, že tu někdo vymyslí zázračné řešení k ukončení krize. Velmi bych si přál, aby se státy domluvily na tom, že se budou více informovat, více koordinovat své kroky a že budou držet zásadu, že nebudou ubližovat svému sousedovi, uvedl.

Kriticky se vyslovil o evropských vládách, které v reakci na krizi začaly garantovat 100 procent bankovních vkladů. Stejný požadavek vznáší česká opoziční sociální demokracie, zatímco Kalouskovo ministerstvo s podporou premiéra Mirka Topolánka chystá v souladu s evropskou dohodou zvýšení dosavadní garance 25.000 eur na dvojnásobek, tedy v přepočtu na asi 1,25 milionu korun.

Neomezené garance považuje Kalousek za nesmyslný populismus a nekalou konkurenci, která má lákat k přelévání depozit ze sousedních států. Takové postupy nepatří podle Kalouska k principům EU, tržní ekonomiky a sousedských vztahů mezi demokratickými zeměmi, dodal.

Při předsednictví EU se bude snažit, aby principy férové soutěže, tedy principy veřejné podpory a principy stability a růstu, byly zachovány. Pokud dojde k nějaké výjimce, musí být jasně cílená, jasně zdůvodněná a velmi dočasná, uvedl Kalousek.

Autor: euroskop

Sdílet tento příspěvek