12.10.2008
čtk
Evropská unie v pondělí zváží, zda s ohledem na nejnovější vývoj nezmírní sankce vůči Bělorusku a jeho předákům včetně prezidenta Alexandra Lukašenka.
Ministři zahraničí zemí unie na zasedání v Lucemburku proberou i postoj k Rusku, které podle dohody s Bruselem stáhlo své vojáky z nárazníkových pásem kolem Jižní Osetie a Abcházie. Budou také dolaďovat závěry pro blížící se summit EU, který bude do značné míry ovlivněn současnou finanční krizí.
Jisté tání dosud velmi chladných vztahů s Běloruskem naznačuje skutečnost, že francouzské předsednictví na jednání pozvalo i běloruského ministra zahraničí Sjarheje Martynava.
Zlepšení kontaktů souvisí s tím, že režim propustil politické vězně a odmítl následovat příklad Ruska, pokud jde o uznání nezávislosti separatistických gruzínských regionů Jižní Osetie a Abcházie. Hodně pozornosti bylo upřeno i na zářijové běloruské volby, v nichž však bez problémů zvítězili spojenci Lukašenka. Průběh hlasování se sice na Západě nesetkal s nadšením, avšak ukázal prý i některá pozitiva.
Unie tak v pondělí bude rozhodovat, zda do Minska na základě těchto demokratizačních náznaků vyšle či nevyšle nějaký pozitivní vzkaz. Jde v podstatě o to, zda nezruší sankce vůči tamnímu režimu, respektive jejich část. Není pravděpodobné, že by padla všechna omezení, tedy jak zákazy cest do EU pro tamní předáky včetně Lukašenka, tak zmrazení aktiv.
Je ale možné, že ministři výrazně seškrtají seznam osob, které do unie cestovat nemohou. Neznámou však je, zda by se zmírnění sankcí týkalo i prezidenta Lukašenka, kterého v minulosti evropští lídři mnohokrát označili za posledního evropského diktátora. Některé státy k tomu podle některých diplomatů zaujímají rezervovaný postoj.
ČR se podle dobře informovaného zdroje ČTK nebrání vstřícným krokům vůči Bělorusku. Pro případné zrušení sankcí ale Praha bude mimo jiné požadovat, aby unie v této bývalé sovětské republice monitorovala dodržování lidských práv.
Vedle Běloruska se budou ministři zabývat i postojem k Rusku. Konkrétně půjde o zhodnocení vztahů, které mezi unií a Moskvou panují s ohledem na aktuální situaci v Gruzii po srpnovém rusko-gruzínském ozbrojeném konfliktu o Jižní Osetii.
EU tak bude zvažovat, zda a případně kdy obnovit nyní pozastavená jednání s Ruskem o nové smlouvě o strategickém partnerství. Rozhodnutí o tom by mělo padnout až později během týdne na summitu EU, který se v Bruselu uskuteční ve středu a ve čtvrtek, avšak šéfové diplomacií se zřejmě budou zabývat i touto otázkou. Hodně nicméně také závisí na výsledku ženevských jednání o rusko-gruzínském konfliktu, která jsou plánována na středu.
Kromě Běloruska a rusko-gruzínského konfliktu a jeho dopadů na vztahy mezi Bruselem a Moskvou budou ministři jednat také o situaci v Zimbabwe či Uzbekistánu. Budou také dolaďovat připravované závěry pro summit EU. Českou republiku by na jednání měli zastupovat šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
Autor: euroskop