20.10.2008
čtk
Vítězství opozice v místních volbách může zkomplikovat snahu české vlády premiéra Mirka Topolánka prosadit v parlamentu dohodu se Spojenými státy o vybudování radaru protiraketové obrany v Brdech, zdůraznil dnes ruský list Kommersant. Podle listu Izvestija se nakonec bude stejně rozhodovat „na jiné úrovni“.
Moskva se od počátku staví ostře proti záměru Washingtonu vybudovat v Polsku a Česku prvky protiraketové obrany, které Kreml vnímá jako ohrožení ruských zájmů ve střední Evropě.
Po drtivé porážce Topolánkovy ODS v pátečním a sobotním hlasování bude pro kabinet složitější prosazovat plány na rozmístění prvků protiraketové obrany na českém území a brzdit ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie, napsal Kommersant. Připomíná, že levicová opozice přijala volby jako test soudržnosti vládní koalice ODS, lidovců a zelených, a soudě podle výsledků Topolánkova vláda tento test nezvládla. Svou roli v porážce vládního tábora podle komentátorky sehrály plány rozmístit americký protiraketový systém, s nimiž nesouhlasí 70 procent obyvatelstva, poplatky ve zdravotnictví, jakož i neustálé spory uvnitř ODS.
Jiří Paroubek se již chystá na hlasování o nedůvěře vládě. Avšak i pokud tento tah nevyjde, posílení sociální demokraté mohou ztrpčovat premiérovi život tím, že budou házet klacky do kol vládních plánů na vybudování radaru a mařit euroskeptickému premiérovi snahu blokovat ratifikaci lisabonské smlouvy, usoudil list.
Premiérovi však poslední dobou ztrpčují život nejen političtí soupeři, napsal deník s připomínkou výzvy pražského primátora a Topolánkova konkurenta Pavla Béma, aby premiér odstoupil. Vzhledem k hrozbě porážky ODS i v druhém kole hlasování o třetině senátorů předpovídá, že výzvy k Topolánkově odchodu z čela ODS budou ještě častější.
Izvestija české volby nekomentují, ale všímají si slov premiéra Topolánka o ochotě dosáhnout kompromisu s ruskou stranou tím, že připustí k radaru ruské inspekce. Toto gesto však podle listu nemá nic společného s opatřeními na posílení důvěry, které by uspokojily Moskvu. Ta navrhla, aby ruští vojenští experti, kteří by se mohli stát pracovníky ruských velvyslanectví v Praze a Varšavě, měli svobodný přístup k americkým zařízením. Avšak s tím české a polské vedení nesouhlasí. Praha je podle listu dosud ochotna souhlasit jedině s jednorázovými inspekcemi a možná poskytovat pravidelné přehledy o fungování radaru.
Není složité si představit, jak by mohly vypadat inspekce navrhované pohostinným českým premiérem: hodně dobrého piva a málo věcného, soudí Izvestija a dodává, že jednat se bude na jiné úrovni: velvyslanec USA v Rusku oznámil, že do konce října Moskva a Washington uskuteční konzultace o opatřeních na posílení důvěry v protiraketové obraně.
Autor: Euroskop