Hrozí dvojkolejná Evropa?

23.10.2008
čtk

Francie si přeje, aby se šéfové států a vlád eurozóny scházeli pravidelně. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Jeana-Pierrea Jouyeta by se skupina zemí se společnou měnou euro měla politicky profilovat vzhledem k její rostoucí váze. Paříž chce podle něj svůj záměr konzultovat s Berlínem.

Německá kancléřka Angela Merkelová o tom hodlá s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym mluvit hned v pátek na euroasijském summitu v Pekingu, sdělil dnes její mluvčí.

Možné posílení vlivu zemí eurozóny v EU, ať již pod vedením Francie či nikoli, dnes označil český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra za nemoudrý krok, který bude spíš rozdělovat EU. Prahy se takové záměry silně týkají, neboť bude v příštím pololetí unii předsedat.

Země, ve kterých je zavedená společná měna euro, se zatím scházejí pouze na úrovni ministrů financí, a ne šéfů států a vlád. Poprvé se tak na vrcholné úrovni stalo předminulou neděli z iniciativy Sarkozyho kvůli přijetí opatření k finanční krizi. Skupině zemí eurozóny, která se označuje jako Eurogrup, předsedá lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který je rovněž šéfem rezortu financí ve své zemi.

Jouyet neřekl přímo, jak často by se summity eurozóny konaly. Ve francouzských médiích se nicméně spekuluje o tom, že by předcházely, jako se stalo již posledně, o několik dní pravidelné vrcholné schůzce EU. K zemím eurozóny by se ale připojovala Británie, která si sice ponechala národní platidlo libru, ale kterou by se pro její ekonomickou a politickou váhu nedalo obcházet. Vrcholné schůzky EU se obvykle konají čtyřikrát ročně.

Německo se doposud bránilo myšlence politické kontroly nad eurozónou mimo jiné z obav o nezávislost evropské centrální banky a z ohrožení jednoty celé sedmadvacítky. Jouyet ale dnes řekl, že v německých názorech nastal v poslední době vývoj: uznali užitečnost takovéto schůzky na úrovni šéfů států a vlád (eurozóny). Zbývá tedy Berlín přesvědčit, aby to zůstalo natrvalo. Podle ministra se prostě těžiště v Evropské unii přesunulo do eurozóny a k euru.

Ministr Jouyet dále řekl, že je zapotřebí stanovit, kdo bude eurozóně předsedat. Tvrdil, že Sarkozy o tento post neusiluje. Euroskupina má dnes svého předsedu, je to Jean-Claude Juncker. Pak je tu muž, jehož energii chválí celý svět, kterým je Nicolas Sarkozy, dodal francouzský ministr. Francouzský list Le Monde ve středu upozornil, že by prezident o vůdčí roli měl zájem.

Podle agentury AFP Sarkozyho horečná aktivita ale již Němcům leze na nervy. Mluvčí Merkelové dnes ostatně podotkl, že přirozeným předsedou ekonomické vlády eurozóny by byl právě Juncker.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek