24.10.2008
čtk
Skupina zemí eurozóny byla ustavena jako neformální, a tak by to mělo zůstat; „politická invaze“ do tohoto terénu není možná, shodli se dnes v Pekingu český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra a německá kancléřka Angela Merkelová.
Vondra telefonicky ČTK řekl, že s kancléřkou hovořil na summitu zemí EU a Asie o francouzském návrhu posílit v EU vliv zemí, kde je zavedena společná měna euro.
Vondra a Merkelová tak zřetelně rozptylují obavy, že by české předsednictví v EU v příštím pololetí mohla zastiňovat skupina členských států eurozóny, v nichž Česko zatím není.
Francie ve čtvrtek oznámila, že si přeje, aby se častěji a pravidelně scházeli šéfové států a vlád zemí používajících euro. Paříž chtěla tento návrh konzultovat s Berlínem. Posílení vlivu zemí se společnou měnou Vondra již ve čtvrtek odmítl; považoval by to za nedobrý krok, který by mohl Evropskou unii rozdělit.
Shodli jsme se na tom, že euroskupina byla ustavena v roce 1997 na neformální bázi pro komunikaci ministrů financí a že politická invaze do tohoto terénu není možná, uvedl Vondra po schůzce s Merkelovou. Dodal také, že jakékoli úvahy o ukradení českého předsednictví jsou mimo realitu. Podle informací ČTK podobný názor jako Merkelová pravděpodobně zastává i Británie či Lucembursko, které zmíněné euroskupině předsedá. Jsou v ní ministři financí. Británie ale také do eurozóny nepatří a zatím si ponechává národní platidlo libru.
Česko převezme předsednictví v lednu po Francii, která unii předsedá v současnosti. V zahraničním tisku se objevily spekulace o tom, že by Paříž chtěla Prahu zastínit nebo dokonce vyšachovat z její předsednické role. Česká vláda si podobné úvahy nepřipouští a říká, že to ani formálně není možné. Premiér Mirek Topolánek dnes ve sněmovně prohlásil, že snaha Francie prodloužit si předsednictví nevyplývá z toho, že nástupnickou zemí bude právě Praha. Podle něho mívá Paříž tuto touhu vždy, když je u evropského kormidla.
Autor: euroskop