26.10.2008
čtk
Podle vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) by se nemělo významněji zasahovat do složení vlády před i v době českého předsednictví EU.
Zároveň je podle něj třeba se dohodnout s opozicí, aby například v době předsednictví nevyvolávala hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Vondra to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Václav Klaus naopak v televizi Prima označil předsednictví za nepodstatnou věc.
Případné změny ve vládě by se podle Vondry neměly týkat klíčových postů, tedy premiéra a například ministrů financí, vnitra či práce a sociálních věcí. Měnit vládu v době českého předsednictví EU podle něho není možné. V historii EU k podobnému kroku podle něho sáhla pouze Itálie v 70. letech. A taky to podle toho vypadalo, dodal Vondra.
Klaus však v souvislosti s možnými změnami ve vládě označil myšlenku, že nemůžeme dělat vůbec nic, protože máme jakési předsednictví Evropské unie, za falešnou. Podobná slova jsou podle něho zaklínadlem, ve které nevěří. Předsednictví, které označil za evropskou hru na demokracii, je podle něj významné, když ho má velká země, jako Německo nebo Francie. Menší země ale podle něho nemají na chod unie takový vliv.
O možných změnách ve vládě hovořili politici v souvislosti s krajskými a senátními volbami, ve kterých uspěli opoziční sociální demokraté. Například místopředseda ODS a končící středočeský hejtman Petr Bendl uvedl, že volby ukázaly velkou nespokojenost lidí s vládnutím v této zemi. Diskuse o novém složení vlády tak podle něj bude nutná. Možné personální změny kabinetu nevyloučil ani premiér Mirek Topolánek (ODS). Že se bude o změnách jednat, již dříve řekl i předseda koaliční Strany zelených Martin Bursík.
Koalice by se podle Vondry také měla dohodnout s opozicí, že v době předsednictví nebude iniciovat svržení vlády. Dalším předmětem dohody by mělo být párování zákonodárců, tedy že za nepřítomného zákonodárce z jedné strany nebude hlasovat jeho protějšek z opačného tábora, aby se ministři mohli věnovat úkolům spjatým s předsednictvím. My jsme připraveni si sednout a domluvit nějaká pravidla hry. Myslím si, že je to v zájmu této země, řekl Vondra s tím, že není možné dopustit, aby byli ministři uvězněni v parlamentu.
Topolánek tento týden oznámil, že chce o českém předsednictví v EU diskutovat s Klausem a zástupci parlamentních stran. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v reakci uvedl, že se sejdou a budou jednat o možné spolupráci. Zdůraznil ale také, že se udála řada věcí, které ukazují, že příprava na české předsednictví je velmi chabá. Výzvu k debatě přivítali například i komunisté a zelení. Zástupci stran, prezident a premiér mají společně projednat postoje k jednotlivým tématům, které bude Česko prosazovat.
Česko převezme předsednictví v lednu po Francii, která unii předsedá v současnosti. Někteří západoevropští politici a média v tomto týdnu zpochybnili schopnost Česka předsedat unii v době celosvětové finanční krize. V zahraničním tisku se například objevily spekulace o tom, že by Paříž chtěla Prahu zastínit nebo dokonce vyšachovat z její předsednické role. Česká vláda si to nepřipouští a říká, že to ani formálně není možné.
Autor: euroskop