Bém je prý proti přijetí Lisabonské smlouvy

09.11.2008
čtk

Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém, který usiluje o funkci šéfa strany, je proti přijetí Lisabonské smlouvy o budoucím fungování Evropské unie.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek je naopak pro, smlouvu pokládá za nutné zlo kvůli členství Česka v unii. Oba to uvedli v dnešních televizních diskusních pořadech.

Ta cena, přestože s Lisabonskou smlouvou je spojena celá řada pro nás nevýhodných prvků, je přijatelná a měli bychom smlouvu ratifikovat, uvedl Topolánek v Otázkách Václava Moravce.

Bémovi však na smlouvě vadí převod pravomocí na EU. Není možné, abychom pro nic za nic předávali kompetence na bruselskou úroveň a vlastně ani pořádně nerozuměli tomu, proč to děláme, uvedl v pořadu Nedělní partie.

Bém podotkl, že je stejně jako každý jiný člen ODS včetně Topolánka zavázán dřívějším usnesením kongresu ODS, které zakazuje předávání kompetencí státu či národních kompetencí na evropskou bruselokracii. Toto usnesení prý Bém ctí, a pokud by nyní kongres řekl něco jiného, byl by důrazně proti tomu. Podle místopředsedy občanských demokratů to ale neznamená, že by měl protievropské postoje, a míní, že i ODS musí být proevropská. Ale to ještě neznamená, že za každou cenu budu prosazovat smluvní dokument, který nikdo ani pořádně nečetl, namítl. Ke smlouvě se odmítavě staví někteří zákonodárci ODS.

Premiér svůj postoj zdůvodnil geopolitickými strategickými vlivy, nikoli tím, jestli ta smlouva je v dané chvíli dobrá nebo špatná. Lidé se musí rozhodnout, jestli chtějí dál patřit k euroatlantickému společenství, nebo být v meziprostoru, kde žádné smlouvy a dohody neplatily a kde se po staletí přeléval vliv jedné či druhé mocnosti, uvedl Topolánek.

Premiér prohlásil, že osmdesát procent voličů ODS dneska Lisabonskou smlouvu podporuje, to sděluji svým kolegům ve straně. K možnosti, že by prezident Václav Klaus smlouvu odmítl podepsat, neboť ji po irském odmítnutí považuje za mrtvý dokument, premiér uvedl, že bez změny irského postoje nejdříve ve druhé polovině příštího roku smlouva stejně nebude platit. Topolánek na Irsko tlačit nehodlá.

Předseda vlády uvedl, že s Klausem mají vůči smlouvě podobné výhrady, prezident je jen striktnější k její ratifikaci. Není přece nikde dáno, že by musel mít premiér a prezident na všechno stejný názor, bylo by to směšné, dodal Topolánek, který také varoval před tendencemi založit euroskeptickou a trochu národoveckou stranu.

Bém se k tématu Lisabonské smlouvy dostal v souvislosti s líčením, jak by měla vypadat ODS pod jeho vedením. Určitě méně státu, méně těch paternalistických, dirigistických zásahů shůry, méně ministerstev, méně státních orgánů, které rozhodují o něčem, co často lidé ani nepotřebují, shrnul svou představu. Zcela stoprocentně by podle něj do toho všeho mělo patřit i téma Lisabonské smlouvy a obhajoby národních zájmů.

Lisabonská smlouva má reformovat instituce i řízení rozšířené EU. Irové ji v referendu odmítli. Česko, které bude unii v prvním pololetí příštího roku předsedat, by s nimi mělo o podpoře dokumentu jednat. Podle opozice bude ale ČR těžko Irsko přemlouvat, když sama smlouvu dosud neratifikovala. ČSSD chce smlouvu schvalovat po rozhodnutí Ústavního soudu, které by mohlo být známo 25. listopadu, Topolánek mluví spíš o prvním čtvrtletí příštího roku.

Autor: euroskop

Sdílet tento příspěvek