Summit G20 nenaplnil očekávání mnoha účastníků

17.11.2008
čtk

Víkendový summit představitelů skupiny G20 přinesl především dohodu o těsnější spolupráci průmyslově vyspělých zemí s rychle se rozvíjejícími státy při řešení finanční krize, aby se světová ekonomika nedostala do hluboké recese.

Mnoho detailů ale nechali na další summit, který se chystá na duben příštího roku a jehož se zúčastní i nově zvolený prezident USA Barack Obama.

Závěrečné prohlášení summitu podpořilo tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim. Text se zmínil také o regulaci finančních trhů, která má ale zároveň podporovat dynamiku, inovace a podnikání, nezbytné pro hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a snižování chudoby ve světě.

Na nynější summit Obama nepřijel. Vyslal pouze své zmocněnce, bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou a bývalého kongresmana Jima Leache. Svoji absenci na summitu Obama opakovaně vysvětloval tím, že Spojené státy mají jen jednoho prezidenta, a tím je až do 20. ledna George Bush. Vyslání Albrightové a Leache, kteří nepatří k Obamovu nejtěsnějšímu týmu, toto stanovisko ještě umocnilo.

Summit nebyl tak přelomový, jak někteří evropští politici doufali. Lídři G20 sice přislíbili rozvíjejícím se ekonomikám větší přístup k financím Mezinárodního měnového fondu a dalších organizací, rozsah úvěrů ani detaily ale neupřesnili. Finanční trhy v Asii by to podle analytiků přesto mohlo zklidnit.

Někteří politici chtěli srovnávat nynější summit s konferencí v americkém městě Bretton Woods z roku 1944, kdy se rozhodlo založení Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Podle agentury AP se ale žádný Bretton Woods neopakoval.

I když francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér Gordon Brown označili nynější summit za historický, nepřinesl to, co chtěli. Summit měl podle některých hlasů založit zcela nový styl kapitalismu, sesadit z trůnu americký dolar, položit základy reorganizace měnových systémů a spustit rychlou generální opravu světového finančního systému.

Místo toho se lídři ekonomických velmocí a rychle se rozvíjejících států dohodli jen na širokých tématech, která je třeba řešit, aby finanční krize nepotopila ekonomiku. Závěry summitu tak obsahují silná slova o záměrech, ale málo konkrétních kroků. A svět bude muset počkat do dubna na další summit, aby se ukázalo, do jaké míry to lídři G20 mysleli vážně.

Ministři financí mají do té doby sestavit balík opatření jak udržet na uzdě rizikové investice včetně lepší regulace finančních trhů, revidovat účetní pravidla a upravit i odměny bankéřů.

Příslib úvěrů od Mezinárodního měnového fondu a dalších mezinárodních věřitelských organizací může podle analytiků pomoci asijským ekonomikám oživit export. Proto také předpokládají, že se zklidní finanční trhy od Jižní Koreje po Indii.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek