Summit EU – Čína odložen

27.11.2008
čtk

Nadcházející summit Evropské unie a Číny byl odložen. Novináře o tom včera informovalo francouzské předsednictví. Důvodem jsou spory kolem návštěvy tibetského dalajlamy v Evropě, kvůli čemuž Čína požádala o odložení schůzky. Vrcholné setkání by se tak mohlo uskutečnit v Česku, které se v lednu na šest měsíců ujme předsednictví EU.

V pořadí již jedenáctý summit EU-Čína se měl uskutečnit 1. prosince ve francouzském Lyonu. Čínu k jejímu požadavku vedla prý skutečnost, že tibetský duchovní vůdce by měl ve stejné době navštívit několik zemí EU, včetně České republiky, a setkat se při této příležitosti s některými šéfy vlád či států.

S dalajlamou se měl příští týden setkat i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země unii v současnosti předsedá. Mělo se tak stát v polském Gdaňsku, kam oba činitelé zavítají na oslavy 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír polskému exprezidentovi Lechu Walesovi. Již v sobotu však tibetský duchovní vůdce zavítá do Prahy, kam jej pozval bývalý prezident Václav Havel a Nadace Forum 2000. V Česku dalajlama zůstane až do 2. prosince. Bude možno jej vidět například 30. listopadu v pražském Kongresovém centru na veřejné přednášce nazvané Porozumění: cesta ke štěstí. Setká se také s Václavem Havlem a členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu.

Dalajlama by poté měl navštívit i Evropský parlament, kde se jeho záměrům tradičně dostává podpory.

Summity s Čínou by se měly konat v souladu s výsledky politického dialogu EU s Čínou jednou ročně. Může se proto stát, že se summit uskuteční za českého předsednictví, řekla dnes ČTK velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová v reakci na odložení schůzky.

Unie rozhodnutí Číny, která je jedním z hlavních obchodních partnerů bloku, lituje. Je nicméně připravena s Pekingem dál jednat, zvlášť pak vzhledem k současné vážné hospodářské krizi, která sužuje celý svět. Žádné náhradní datum stanoveno nebylo. Summit EU-Čína se koná každoročně, vždy jeden rok v Číně a druhý rok v zemi předsedající unii.

Na cestách tráví dalajlama obvykle několik měsíců v roce, kdy učí buddhismus a snaží se upozornit na boj Tibeťanů za větší svobodu v jejich zemi, kterou okupuje Čína. Do exilu odešel v roce 1959, kdy Čína potlačila v Tibetu povstání, a od té doby žije v indické Dharamsále. Usiluje o větší míru autonomie Tibetu v rámci Číny, ta jej však opakovaně obviňuje ze separatistických snah.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek