Čína popravila vědce a zlobí se kvůli kritice EU

01.12.2008
čtk

Jako „hrubé vměšování“ odmítla Čína kritiku, kterou jí EU adresovala kvůli popravě renomovaného vědce Wo Wej-chana. Ten měl údajně předat přes prostředníka předat Tchaj-wanu náčrty kontrolních raketových systémů. Čínský Nejvyšší soud minulou středu potvrdil rozsudek, ke kterému byl Wo v uzavřeném procesu odsouzen v květnu 2007.

Šedesátiletý výzkumník, který vedl firmu dodávající lékařské vybavení, zadržen v lednu 2005. Policie ho obvinila, že přes prostředníka předal skupině napojené na tchajwanskou rozvědku tajné informace vojenského charakteru.

Tchaj-wan a Čína jsou rozdělené od občanské války v roce 1949 a zatímco Tchaj-wan zdůrazňuje svou suverenitu, Čína ho nadále považuje za dvou vzbouřeneckou provincii.

EU v pátek popravu odsoudila a kritizovala i podmínky, v nichž byl vědec zadržován a souzen. Peking uvedl, že byl Wo shledán vinným ve spravedlivém procesu a během zadržení se k obviněním přiznal. Jeho rodina tvrdí, že doznání bylo vynucené.

Čína považuje kritiku od EU za hrubé vměšování do čínského soudnictví. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang byl proces s Woem spravedlivý a jeho práva byla dodržena. Kritika prý pošlapává duch vlády práva a podkopává základy zdravého rozvoje bilaterálních rozhovorů o lidských právech.

Jsme velmi nespokojeni a protestujeme proti tomuto obvinění. Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby okamžitě chybu napravily a zastavily slova i činy související s vměšováním do soudního systému jiné země, dodal Čchin.

Střet mezi Čínou a EU kvůli popravě Wo Wej-chana následuje poté, co Peking odstoupil od summitu EU-Čína, jenž se měl konat dnes ve francouzském Lyonu. Důvodem čínského kroku bylo plánované setkání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek