08.12.2008
čtk
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy „draze zaplatí“ za setkání s dalajlamou. Píše to dnes čínský oficiální deník, který tak pokračuje v dštění síry kvůli sobotnímu setkání Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem.
Peking označuje dalajlamu za nebezpečného rozvratníka, protože požaduje větší pravomoci pro Tibet, připomíná agentura Reuters. Čínské vedení schůzka Sarkozyho, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii, s třiasedmdesátiletým dalajlamou značně popudila a na Francii se snesla sprcha čínské kritiky.
Náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej v neděli prohlásil, že je na Francii, aby plně pochopila škody, které Sarkozyho krok napáchal na vzájemných vztazích. A dnešní vydání listu Žen-min ž‘-pao (Lidový deník), který je ústředním orgánem ÚV Komunistické strany Číny a vychází v nákladu zhruba čtyř milionů výtisků, znovu varuje, že Čína na Sarkozyho krok jen tak snadno nezapomene. Setkáním s dalajlamou se podle listu francouzský prezident dopustil politického oportunismu a ohrozil čínské zájmy.
Pominul čínské opakované naléhavé žádosti a paličatě odmítl ustoupit, plně odhodlaný překročit čínskou červenou čáru, píše list Žen-min ž‘-pao v úvodníku. Tato zlovolná provokace se dotýká čínského zájmu národní jednoty a nevyhnutelně si vyžádá vysokou cenu.
Dalajlama se v minulosti sešel s řadou západních státníků včetně amerického prezidenta George Bushe. Ale Čína v poslední době projevuje čím dál tím větší nedůtklivost kvůli tlaku západních zemí v otázce Tibetu, který čínská armáda obsadila v roce 1950. A zdá se, že schůzka Sarkozyho s dalajlamou ji rozčílila především proto, že se uskutečnila v době, kdy Francie předsedá EU.
Sarkozy a dalajlama se sešli v sobotu v rámci oslav 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír Lechovi Walesovi, polskému exprezidentovi a vůdci protikomunistického hnutí Solidarita. Dalajlama mě ujistil, že nesměřuje k odtržení Tibetu od Číny, ale usiluje o dodržování lidských práv, řekl Sarkozy po zhruba půlhodinové schůzce. Sarkozy ještě před schůzkou s dalajlamou zdůraznil, že by se situace neměla dramatizovat. Podle něj Evropa potřebuje Čínu a Čína potřebuje Evropu.
Čína zatím neuvedla, jak hodlá Francii potrestat. Nečekaně odstoupila od plánovaného summitu s vedoucími představiteli EU, ale vyvarovala se jakéhokoli prohlášení týkajícího se obchodních sankcí nebo bojkotů. Výzvy k bojkotu francouzských obchodů, které začaly o víkendu kolovat po čínském internetu, zatím vyznívají naprázdno.
Autor: Euroskop