20.12.2008
čtk
Ačkoli důsledky globální ekonomické krize se už negativně projevily v různých oblastech sportu, ne všichni funkcionáři na ni žehrají.
Například spoluorganizátoři fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku si od současné recese slibují větší zájem developerů a snížení cen stavebního materiálu potřebného pro stadiony a infrastrukturu.
Právě vybudování infrastruktury je pro Polsko a dalšího pořadatele Ukrajinu hlavním úkolem. Obě postkomunistické země musejí zapracovat nejen na stadionech, ale i na silnicích, letištích nebo hotelech.
Krize a zpomalení ekonomiky má pro přípravu mnoho důsledků. Už nemáme problémy se sehnáním pracovních sil. Také smlouvy s dodavateli pro nás nyní vypadají příznivěji, než jsme původně očekávali, řekl agentuře Reuters Marcin Herra, šéf agentury PL.2012, jež je zodpovědná za přípravu šampionátu.
Herra odhaduje, že veškerá práce na infrastruktuře spojené s ME bude stát Polsko zhruba 20 miliard eur (asi 530 miliard korun). Většinu z této částky by měla země dostat od Evropské unie, v čemž má výhodu proti Ukrajině, která členem EU není. Tuto exsovětskou republiku navíc ekonomická krize tvrdě zasáhla – hodnota národní měny hřivny klesla od září o polovinu a Mezinárodní měnový fond jí musel vypomoci půjčkou ve výši 17,4 miliardy dolarů (330 miliard korun).
Během naší poslední návštěvy na Ukrajině jsme byli ujištěni náměstkem předsedkyně vlády, že prostředky na Euro 2012 garantuje stát. Tím to pro nás končí, uvedl Herra.
Polsko a Ukrajina se dočkaly kvůli nedostatkům v přípravě na turnaj kritiky ze strany UEFA, v září jim prezident Michel Platini udělil varování.
Herra nicméně tvrdí, že klíčový projekt varšavského Národního stadionu už předběhl plán a příští rok se výrazněji hnou i další práce. Zahájí se stavba na šesti stadionech, začne se dělat na rozšíření pěti letišť stejně jako na modernizaci a stavbě silnic. Také začneme těsněji spolupracovat s Ukrajinou, dodal šéf organizační agentury.
Autor: Euroskop