30.12.2008
čtk
Všech 15 dosavadních členů eurozóny si za dobu existence eura mohlo ověřit, že společná měna přinesla především velké výhody: stabilitu, konec ničivých devizových spekulací a povýšení EU na světovou hospodářskou mocnost, píše Die Presse. A skutečnost, že Evropané letos na podzim nevybírali horečně své vklady z bank jako kdysi v roce 1931, i za to alespoň zčásti vděčíme euru, dodává list.
Není divu, že Slováci po počáteční nedůvěře dnes už zavedení eura ve své zemi převážně nadšeně vítají, pokračuje deník. Už předem se totiž ukázalo jako požehnání: zatímco měny okolních zemí v důsledku krize klesaly, slovenská koruna, jejíž kurz k euru byl zafixován už v létě, zůstala stabilní v bezpečném evropském přístavu.
Slováci to mohli v posledních měsících jasně pocítit, když za svou korunu dostali v sousedních zemích najednou víc zboží než dosud. Tato do určité míry šťastná shoda okolností pomohla slovenské vládě změnit náladu v zemi jednoznačně ve prospěch eura.
Ale i vláda sama udělala pro pocit jistoty občanů hodně zavedením celé řady kontrolních mechanismů, které mají zabránit nezákonnému zdražování při přechodu na euro. I v tomto ohledu bude ale mít Slovensko zřejmě štěstí – vlivem krize klesá inflace a země se růstu cen pravděpodobně vyhne.
V každém případě by si měli Rakušané vzít ze Slováků příklad a místo hloupých strachů ze všeho nového, cizího a velkého se připojit k jejich euforii a přiznat si konečně pozitivní dopady, které euro přineslo i jim, uzavírá Die Presse.
Také Kurier připomíná, že stanovení pevného kurzu slovenské koruny k euru už před propuknutím krize slovenskou měnu nejen posílilo, ale ušetřilo zemi i možných spekulativních útoků na korunu. Samozřejmě nejsou jen samé pozitivní efekty, dodává list a poukazuje na to, že relativní posílení slovenské koruny vedlo mnoho Slováků k tomu, že utráceli ve zvýšené míře v zahraničí a domácí tržby tak klesaly. Kromě toho se poněkud zhoršila konkurenční schopnost slovenských produktů v zahraničí.
To jsou ale jen drobné vady na kráse, skutečností zůstává, že Slovensko má od 1. ledna euro, zatímco další uchazeči si budou asi kvůli krizi muset na společnou měnu počkat déle, než se předpokládalo, soudí Kurier.
Autor: Euroskop