Gazprom přerušil dodávky plynu Ukrajině

01.01.2009
čtk, Lidovky.cz

Ruský plynárenský koncern Gazprom dnes oznámil, že spolu s úplným ukončením dodávek Ukrajině zvýšil objem plynu posílaný evropským zákazníkům. Rusko-ukrajinský spor může ohrozit i tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, jako se stalo počátkem roku 2006.

Od 10:30 dnešního dne (8:30 SEČ) byly dodávky Ukrajině zkráceny o 110 milionů krychlových metrů za den, tedy plně přerušeny. Dodávky pro evropské spotřebitele se zvětšily na 326 milionů krychlových metrů za den, oznámil na tiskové konferenci mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Představitel Gazpromu současně mluvil o připravenosti podniku dále jednat s ukrajinskou stranou. K dalšímu jednání předtím ve společném prohlášení vyzvali také ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julija Tymošenková.

Juščenko také požádal Evropskou komisi, aby se stala prostředníkem v urovnání sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. Spolehlivost dodávek z Ruska do Evropy se také zřejmě stane hlavním bodem programu jednání ministrů zemí EU, které se uskuteční v České republice příští týden. Evropská unie v první fázi do toho konfliktu vstupovat nebude. V momentě, kdy dojde k poklesu tlaku plynu, … budeme apelovat na obě strany, aby došly k dohodě, řekl dnes premiér Mirek Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

České předsednictví Evropské unie a Evropská komise tak dnes vyzvaly obě strany a jejich vlády, aby pokračovaly v jednáních a rychle dospěly k dohodě tak, aby nebyly dotčeny dodávky plynu do Evropy. Evropská unie věří, že se může spolehnout na záruky, podle nichž dodávky plynu na její území nebudou ohroženy. To bude důkazem spolehlivosti jejích dodavatelů zemního plynu, uvedl evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs.

Gazprom s Ukrajinou vede spor o vyrovnání ukrajinského dluhu za dřívější dodávky, novou cenu plynu pro letošní rok a výši poplatků za tranzit plynu do Evropy.

Loni Ukrajina platila 179,50 USD za 1000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu co zákazníci v Evropě. Gazprom zpočátku navrhoval cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů, ale během jednání podle ruského premiéra Vladimira Putina předložil nabídku 250 dolarů za tisíc metrů krychlových. To však Ukrajinci odmítli, protože Rusové požadovali zachovat tranzitní poplatky v dosavadní výši necelých 1,7 dolaru za tisíc krychlových metrů a 100 kilometrů.

Juščenko a Tymošenková navrhli cenu plynu 201 dolarů za 1000 metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za 1000 metrů krychlových a 100 kilometrů.

Ukrajinská společnost Naftogaz již dříve oznámila, že ruské straně splatí 1,5 miliardy dolarů za listopadové a prosincové dodávky. Avšak Gazprom vyčísluje dluh na 1,7 miliardy dolarů za dodávky plus penále 450 milionů. Ruský koncern tvrdí, že údajně již převedené peníze stále dosud neviděl.

Přerušení dodávek Ukrajině by mohlo narušit i tranzit plynu dále do Evropy. Ukrajinský Naftogaz totiž již dříve pohrozil, že v takovém případě by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. Moskva a Kyjev však zatím ujišťují, že splní dohodu o tranzitu plynu evropským zákazníkům.

Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do Česka, které dovozem z Ruska kryje přibližně 80 procent spotřeby suroviny, Slovensko ještě více. Případné snížení dodávek do Evropy by podle ruské zpravodajské televize Vesti jako první zaregistrovala kompresorová stanice ve Veľkých Kapušanech na Slovensku.

Mluvčí slovenské plynárenské společnosti SPP Dana Kršáková ČTK řekla, že dnešní ukončení dodávek zemního plynu z Ruska na Ukrajinu dovoz na Slovensko, ani přepravu do dalších států ve střední a západní Evropě, nezasáhlo. Obchodní spor mezi ruskými a ukrajinskými plynárenskými společnostmi nemá v současné době vliv na plynulost dodávek zemního plynu do České republiky, uvedlo české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ani český RWE Transgas v souvislosti se sporem neočekává žádné problémy se zásobováním tuzemských odběratelů. Skupina RWE momentálně disponuje významným množstvím zemního plynu v podzemních zásobnících plynu, což spolu s výhodou využití diversifikovaných dodávek z Norska zásadním způsobem snižuje rizika související s případným výpadkem dodávek zemního plynu z Ruska od společnosti Gazprom, uvedla firma v prohlášení.

Ukrajina i Gazprom mají nyní kvůli globální finanční krizi problémy. Ukrajinská ekonomika je krizí těžce zasažena a Kyjev se musel obrátit o pomoc na Mezinárodní měnový fond. Ani Gazprom však na tom není finančně nejlépe, protože musí novými a dražšími úvěry refinancovat vysoký zahraniční dluh. Propad světových cen ropy znamená i budoucí pokles cen jeho plynu. Gazprom má nesplacené úvěry celkem 60 miliard dolarů a je podle agentury Reuters nejzadluženějším podnikem v Rusku.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek