Vondra: EU bude mít plyn, i když se Rusko a Ukrajina nedohodnou

03.01.2009
čtk

Evropská unie má nástroje, jak dlouhodobě řešit zásobování plynem i tehdy, pokud se Rusko a Ukrajina v brzké době nedohodnou nebo jejich spory ohledně dodávek budou pokračovat i v budoucnu.

Novinářům to dnes po jednání se zástupci ruského Gazpromu řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. I jako zástupce českého předsednictví Evropské unie nicméně zopakoval, že věří v rychlé vyřešení sporu obou zemí.

Pokud ale bude problém s dodávkami plynu nadále pokračovat, může Evropská unie místo Ukrajiny podle Vondry využít pro přepravu plynu buď severní, nebo jižní cestu. Místo Ruska se pak může obrátit na jiné dodavatele, a to buď dodavatele zkapalněného plynu, anebo dodavatele ze střední Asie a Blízkého Východu, jejichž plyn by se opět dopravoval jižní cestou, uvedl Vondra, který dnes odpoledne v Praze jednal s výkonným ředitelem společnosti Gazprom Export Alexandrem Medveděvem.

Všechny zmíněné plynovody, jak na severu, tak na jihu, se ale teprve budují. Projekt evropského plynovodu Nabucco, kterým by se přiváděl plyn ze střední Asie, je zatím navíc poměrně nejistý. V případě, že by reálně hrozilo dlouhodobé ohrožení dodávek plynu by se podle velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky plynovody urychleně dobudovaly. Krátkodobé omezení či přerušení dodávek je Česká republika schopna vyřešit čerpáním vlastních zásob plynu, uvedl Bartuška.

Vondra dnes zároveň zopakoval, že Rusko s Ukrajinou se musejí dohodnout rychle a bez zasahování třetí strany. Odmítáme být arbitry sporu, který považujeme za spor obchodní, řekl Vondra, a dodal, že přesná znění smluv mezi ruskou a ukrajinskou stranou nejsou v ostatních zemích známa. Podle Vondry je v zájmu Ruska, aby dostálo své pověsti spolehlivého dodavatele plynu, Ukrajiny, aby fungovala jako spolehlivá přepravní země.

Ruský plynárenský koncern Gazprom ve čtvrtek přerušil Ukrajině dodávky plynu. Gazprom při zavření kohoutků Kyjevu současně oznámil, že zvyšuje množství dodávek plynu evropským odběratelům. Hlavním důvodem sporu je zřejmě ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčísluje na 2,1 miliardy dolarů, nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy. Částka 1,5 miliardy dolarů od Naftogazu podle firmy dorazí na účet Gazpromu až po novoročních svátcích 11. ledna, kdy vzhledem k sankční pokutě bude ukrajinský dluh činit 614 milionů dolarů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek