Evropské reakce na situaci v pásmu Gaza

12.01.2009
čtk

Násilí v pásmu Gaza si dnes ráno vyžádalo životy dalších šesti lidí. Za 17 dní bojů zahynulo podle dnešních palestinských zdrojů více než 900 Palestinců, Izrael přišel o deset vojáků a tři civilisty. Ačkoliv Rada bezpečnosti OSN schválila 8. ledna rezoluci požadující okamžité zastavení bojů v pásmu a stažení izraelských jednotek, boje pokračují, jelikož Izrael i Hamas označily dokument za nevyhovující. O sjednání příměří usilují v době, kdy stále nenastoupil do úřadu amerického prezidenta Barack Obama a současnému prezidentovi Bushovi zbývá do konce funkčního období jen několik dní, političtí představitelé z Evropské unie.

V oblasti byla od 5. do 6. ledna delegace EU vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem i delegace francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho. Egypt a Francie navrhly 6. ledna příměří, o jehož detailech se stále jedná. Podle plánu by obě strany měly okamžitě zastavit na určitý čas palbu, otevřít humanitární koridory a začít jednat o trvalém příměří. To musí podle Hamasu obsahovat podmínku otevření hraničních přechodů do Izraele a podle židovského státu záruku na kontrolu hranice mezi pásmem Gazy a Egyptem.

O příměří jednal dnes v Egyptě také zástupce sponzorů mírového procesu a bývalý britský premiér Tony Blair. Novinářům pouze řekl, že existují podmínky pro uzavření příměří a že vyjednávači na nich pilně pracují.

Německý ministr Frank-Walter Steinmeier po návratu z víkendové cesty do Egypta a Izraele řekl, že pro posun od humanitárního k trvalému příměří zůstává klíčové zabránit pašování zbraní pod hranicí mezi Egyptem a pásmem Gazy. Německo je prý připraveno pomoci Egyptu střežit hranici technickými prostředky a výcvikem jeho personálu.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes francouzskému rozhlasu řekl, že do Gazy by měli být vysláni mezinárodní pozorovatelé, i když s tím Egypt a Izrael nesouhlasí. Jejich úkolem by prý mělo být dohlédnout na dodržení příměří. V této otázce není Hamas jednotný. Jeho exilové vedení vyloučilo přítomnost cizích jednotek v pásmu, ale vůdci z pásma Gazy proti tomu podle izraelského tisku nic nemají.

Zvolený americký prezident Barack Obama prohlásil, že současná krize v Gaze ho utvrdila v tom, že musí začít řešit blízkovýchodní problematiku hned po nástupu do funkce, a ne až na konci mandátu, jak to činili dva jeho předchůdci. V sobotu mu telefonoval český premiér Mirek Topolánek a shodl se s ním, že je nutné co nejrychleji nastolit příměří, zahájit humanitární pomoc a zamezit pašování zbraní.

Proti násilí v Gaze se o víkendu demonstrovalo v řadě oblastí Evropy. Několik tisíc lidí demonstrovalo v centru španělské metropole a proti izraelské ofenzivě demonstrovaly tisíce lidí také v Bruselu; požadovali ukončení masakru a tvrdší reakci Evropské unie. V čele průvodu šla asi stovka dětí, které nesly panenky potřísněné červenou barvou jako symbol dětských obětí války.

Na dalších místech, například v Londýně, Berlíně, Mnichově nebo i v Praze, se sešli lidé naopak proto, aby demonstrovali podporu Izraeli a odsoudili radikální hnutí Hamas. Proizraelská manifestace se v neděli konala i v Praze. Zhruba 200 demonstrantů na transparentech upozorňovalo na teroristický charakter organizace Hamas. Akci narušilo asi 30 radikálů se zakrytými obličeji a s palestinskými vlajkami.

Skupina čelných britských Židů v Británii v neděli vyzvala izraelskou vládu, aby zastavila operace v pásmu Gazy, protože to podle ní neposílí bezpečnost země, ale extremisty. Současně zdůraznili, že podporují právo Izraele bránit se proti raketám Hamasu, a označili útoky palestinského extremistického hnutí za válečné zločiny.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek