EU přitvrdí proti zaměstnavatelům ilegálních pracovníků

04.02.2009
Euroskop

Poslanci Evropského parlamentu (EP) mají dnes odhlasovat soubor pravidel pro celou Unii, která již byla posvěcena členskými státy a Evropskou komisí. Jde o výrazné zpřísnění postihů zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají nelegální pracovníky napříč celou Unií, informuje dnes internetový portál EUobserver.

Podle nových právních předpisů budou zaměstnavatelům najímajícím pracovníky bez příslušných dokumentů uloženy sankce – včetně pokuty a vrácení mzdy, aby „alespoň tato mzda odpovídala platným zákonů o minimální mzdě nebo kolektivním smlouvám z příslušného oboru.

Takoví zaměstnavatelé nadále budou moci být vyloučeni z účasti na veřejných zakázkách, jakožto i z veřejných dávek, podpor a dotací. Nově by se na ně vztahovalo i pětileté omezení čerpání peněz z fondů EU spravovaných členskými státy.

V některých případech jako je opakované nebo vědomé najímání nelegálních pracovníků, najímání dětí a obětí obchodu s lidmi, mohou být zaměstnavatelům uloženy podle trestního zákoníku „účinné, přiměřené a odrazující sankce. Tento prostředek bude v rukou jednotlivých členských států.

Migranti jsou často vystaveni hroznému vykořisťování, někdy je s nimi dokonce zacházeno jako s otroky, řekl italský socialistický europoslanec Claudio Fava, který vypracoval zprávu o právních předpisech pro EP. „Potřebujeme nástroje na podporu legální migrace a nejen stále produkovat represivní opatření proti ilegálním migrantům, označil Fava současné jednání za krok vpřed.

Návrh byl rovněž podpořen konzervativními a liberálními poslanci, eurokomisař spravedlnosti Jacques Barrot nazval změnu skancí „významným krokem v boji proti ilegálnímu přistěhovalectví prostřednictvím sankcionování zaměstnavatelů a ochraně imigrantů, kteří jsou často spíše oběti.

V současné době pracuje v Unii odhadem mezi 4,5 až 8 miliony občanů mimo EU. Zejména v odvětvích jako je stavebnictví, zemědělství a služba v rekreačních zařízeních.

Nicméně někteří poslanci stále vyjadřují své pochybnosti ohledně nové legislativy. V současné podobě opatření není zaručeno, že pracovníci se skutečně dostanou zaplaceno, řekl britský europoslanec za Zelené Jean Lambert. Nemáme záruku, že členské státy zajistí, aby lidé byli za svou práci skutečně zaplaceni. Mechanismus sice bude na svém místě, ale nevíme, jaké přesně budou jeho výsledky, řekla.

Zástupci evropských podniků a odborů rovněž vyjádřili jisté obavy. Evropská konfederace odborových svazů se obává, že by toto nařízení „jen podpořilo přechod nelegální práce dále do podzemí.

Nová legislativa, kterou by měly člebské státy přijmout a uplatňovat od roku 2011, je součástí většího balíčku. Jeho prostřednictvím by měly být distribuovány i modré karty EU, které mají za cíl usnadnit vstup kvalifikovaným pracovníkům mimo EU na unijní trh práce.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek