Papež si telefonoval s Merkelovou

09.02.2009
čtk

Papež Benedikt XVI. a německá kancléřka Angela Merkelová se ve včerejším telefonickém rozhovoru shodli, že „holokaust je varováním pro lidstvo“. Důraz obou představitelů na tuto skutečnost je podle agentur pochopitelný: kancléřka nedávno papeži veřejně vytkla, že sňal exkomunikaci z britského biskupa Richarda Williamsona popírajícího plný rozsah nacistického vraždění Židů za druhé světové války. Tento papežův krok vyvolal rozhořčení zejména v židovských kruzích.

Dnešní telefonát byl veden v otevřeném, upřímném a konstruktivním duchu, informoval Vatikán. Rovněž společné prohlášení Svatého stolce a mluvčího německé vlády zdůrazňuje, že k výměně názorů došlo v atmosféře vzájemného pochopení. Byl to srdečný a konstruktivní rozhovor, v němž se obě strany shodly na plném uznání lekce, kterou holokaust znamená pro lidstvo, konstatuje dokument, podle něhož podnět k hovoru vzešel od kancléřky.

Ve svém rozhodnutí omilostnit čtyři tradicionalistické biskupy včetně Williamsona, kteří byli vyloučeni z řad duchovních před 20 lety kvůli svým ultrakonzervativním názorům, byl Benedikt XVI. veden snahou dosáhnout opětného sjednocení katolické církve. Vatikán oznámil zrušení exkomunikace 24. ledna, o tři dny dříve ale Williamson v rozhovoru pro švédskou televizi popřel existenci plynových komor za druhé světové války ve vyhlazovacích táborech a zpochybnil i rozsah vyvražďování Židů nacisty.

Po prudké kritice, která se vzápětí na papeže kvůli Williamsonovi snesla, vyjádřil Benedikt XVI. plnou solidaritu s Židy a ujistil, že o biskupových výrocích nebyl předem informován. Vzápětí Vatikán Williamsonovi přikázal, že se musí veřejně svých tvrzení zříct, jinak ho církev zpět nepřijme. Merkelová na to označila toto rozhodnutí za dobrý a významný signál. Napětí, které kvůli Williamsonovi vzniklo mezi kancléřkou a papežem, ale zahladil až dnešní telefonát.

Williamson patří stejně jako tři ostatní omilostnění biskupové ke krajně konzervativní Společnosti svatého Pia X. Toto sdružení zastává silně tradicionalistické postoje, které se rozcházejí se závěry Druhého vatikánského koncilu, jenž v 60. letech minulého století pootevřel cestu k modernizaci katolické církve.

V sobotu německý týdeník Der Spiegel napsal, že Williamson v této chvíli nemá v úmyslu naplnit požadavek Vatikánu, aby se zřekl svých výroků. Biskup ale zdůraznil, že je k tomu připraven, pokud bude mít k dispozici dostatek věrohodných důkazů, které jeho tvrzení vyvrátí. Upozornil přitom, že právě toto ověřování si vyžádá delší čas.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek