Topolánek: Sarkozy svým výrokem ohrozil přijetí Lisabonu

09.02.2009
Euroskop

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle českého premiéra Mirka Topolánka svým výrokem o výrobě francouzských aut v Česku ohrozil ratifikaci Lisabonské smlouvy. V rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny (HN) Topolánek označil Sarkozyho výrok za neuvěřitelný. Informuje o tom dnes server EUobserver. „Jestli někdo chtěl vážně ohrozit ratifikaci Lisabonské smlouvy, nemohl pro to zvolit lepší prostředek a dobu,“ prohlásil Topolánek.

Sarkozy ve čtvrtek kritizoval to, že francouzská firma přesunula výrobu aut do Česka. Když se postaví továrna (koncernu) Renault v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlněné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala její auta ve Francii, to už je neospravedlněné, řekl Sarkozy ve francouzské televizi. Pro záchranu francouzských pracovních míst je podle něho nezbytné, aby se zabránilo stěhování továren do zahraničí a aby se pokud možno přestěhovaly závody již v cizině umístěné zpátky do Francie.

Topolánek HN řekl, že nezdarem ratifikace Lisabonu nechce strašit. Já pro Lisabon hlasovat budu, ale tohle je to rozhodování velkých o tom, co ovlivní náš život, poznamenal k Sarkozyho výroku.

Čeští politici se k prohlášení francouzského prezidenta doposud vyjadřovali převážně umírněně. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman vyjádřil názor, že francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën je soukromou firmou, bude se tedy rozhodovat samostatně a Sarkozyho výzvu neposlechne. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg prohlásil: Přejeme panu prezidentovi, aby s tím bodoval u svého obecenstva. Tím problém končí. Český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra varoval před hrozbou většího protekcionismu v Evropě.

Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k Lisabonské smlouvě, která má reformovat rozšířenou EU, zatím nevyjádřil. Dokument schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii. Irové smlouvu odmítli loni v červnu v referendu, které by se letos na podzim mělo opakovat.

ODS s komunisty a některými lidovci ve středu prosadila odklad projednávání ratifikace smlouvy. V pátek poslanci pustili do dalšího čtení návrh KSČM, aby se o Lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. V ratifikaci dokumentu by měla dolní komora pokračovat 17. února.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek