14.02.2009
čtk
Nejvyspělejší země světa sdružené ve skupině G7 hodlají bojovat všemi prostředky proti současné ekonomické krizi a zároveň se zasazovat o to, aby protikrizová opatření jednotlivých států nenarušila volný obchod. Skupina G7 to uvedla v závěrečném komuniké ze zasedání svých finančních představitelů v Římě.
Podle komuniké G7 je nyní nejdůležitější stabilizace ekonomiky a finančních trhů, což vyžaduje spolupráci a využití všech politických možností. Komuniké nicméně nepoukázalo na nadměrnou sílu japonského jenu či slabost britské libry, jak někteří investoři očekávali.
Potvrzujeme svůj závazek, že budeme činit společné kroky s použitím všech politických nástrojů, abychom podpořili (hospodářský) růst a zaměstnanost a posílili finanční sektor, uvedla skupina G7 v komuniké. G7 zůstává zavázána k bránění se protekcionistickým opatřením, která by by pouze zhoršila útlum (ekonomiky), dodala. Skupinu G7 tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie.
Německý ministr financí Peer Steinbrück a jeho britský protějšek Alistair Darling již v pátek varovali před protekcionismem, který by podle nich mohl podobně jako ve 30. letech minulého století ekonomickou krizi ještě prohloubit.
Obavy z protekcionismu vzbuzuje například stimulační plán na podporu ekonomiky Spojených států v hodnotě 787 miliard dolarů (17,5 bilionu korun), který v noci na dnešek schválil americký Kongres. Plán totiž zahrnuje stavební projekty v hodnotě desítek miliard dolarů, u kterých je vyžadováno používání americké oceli a dalších amerických produktů.
Protekcionistické tendence jsou nyní na vzestupu rovněž v některých evropských zemích. V řadě členských států (Evropské unie) je na vzestupu ochranářská rétorika, řekla tento týden eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Obavy z protekcionismu vzbudil například francouzský plán na pomoc domácím automobilkám.
Rozsah současné hospodářské krize v pátek zdůraznily předběžné údaje statistického úřadů Eurostat, podle kterých ekonomiky Evropské unie i eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku klesly shodně o 1,5 procenta proti předchozím třem měsícům.
Autor: Euroskop