15.02.2009
čtk
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvítal signály Spojených států, že nevylučují přehodnocení svých plánů na budování protiraketového štítu v Evropě. V rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel řekl, že Moskva chce těsněji spolupracovat se Západem kvůli zhoršující se situaci v Afghánistánu.
Lavrov zopakoval nabídku pracovat společně s Američany na protiraketové obraně a vysloveně ocenil návrhy prezidenta Baracka Obamy ohledně Íránu. V jiném rozhovoru pro ruskou televizi ovšem Lavrov odmítl americkou argumentaci, že protiraketová obrana je motivována možným nebezpečím z Íránu.
Není ještě příliš pozdě. Můžeme si sednout k jednacímu stolu a vyhodnotit situaci, řekl Lavrov v rozhovoru, který vyjde v německém časopisu v pondělí a jehož úryvky byly zveřejněny již dnes.
Jsme rádi, že Barack Obama a jeho tým hovoří o nutnosti nového pohledu na situaci. Říkají, že Amerika bude hledat možnosti přímého jednání s Íránem. To je to, co Rusko prosazuje poslední čtyři roky, uvedl Lavrov.
Spojené státy v pátek daly najevo ochotu zpomalit budování protiraketového štítu ve východní Evropě, pokud Rusko slíbí, že pomůže přimět Írán k zastavení vývoje jaderných zbraní.
V interview, které dnes vysílala ruská televize, ale které bylo údajně natočeno již dříve, Lavrov ovšem zopakoval dlouhodobé výhrady Moskvy k americké protiraketové obraně a zpochybnil její motivaci íránským nebezpečím.
Pokud jde o protiraketovou obranu, nejednou jsme prohlásili veřejně, na expertní úrovni i v rámci přímých kontaktů s našimi zámořskými partnery, že tato obrana podle našeho hlubokého přesvědčení nemá vztah k íránské jaderné otázce. Má vztah ke strategické stabilitě, ke strategické rovnováze a přímo se dotýká strategického arzenálu Ruské federace, citovala z Lavrovova televizní interview ruská agentura ITAR-TASS.
Plány na protiraketovou obranu ve východní Evropě přispěly ke zhoršení rusko-amerických vztahů, ale Obamova vláda nyní dala najevo, že chce vztahy s Moskvou napravit.
Náměstek americké ministryně zahraničí William Burns při jednání v Moskvě v pátek řekl, že Washington je připraven k novým formám spolupráce s Ruskem v rámci protiraketové obrany.
Moskva považuje plány na budování protiraketového štítu, jehož radarová část by měla stát v Česku a silo s deseti antiraketami v Polsku, za ohrožení vlastní bezpečnosti. Pohrozila i odvetnými opatřeními, k nimž by mohlo patřit rozmístění ruských raket Iskander u Kaliningradu na západě země.
Americký viceprezident Joe Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově minulý týden řekl, že Spojené státy budou pokračovat ve vývoji protiraketové obrany jako protiváhy rostoucí íránské kapacitě za předpokladu, že americká technologie bude účinná a bude odpovídat vynaloženým nákladům.
Kreml tlačí na Washington, aby upustil od protiraketové obrany výměnou za to, že Rusko pomůže se zásobováním spojeneckých jednotek v Afghánistánu. Lavrov v televizním interview oznámil, že první tranzit nevojenských dodávek pro jednotky NATO v Afghánistánu přes ruské území se uskuteční v nejbližších dnech. Podle jeho slov to plně odpovídá dřívějšímu ujednání Moskvy s aliancí.
Autor: Euroskop