20.02.2009
čtk
Rozšíření Evropské unie v letech 2004 a 2007 byl velký úspěch, vyplývá ze zprávy k pěti letům od největšího rozšíření EU, kterou dnes schválila Evropská komise. Podle Bruselu je Unie v současnosti díky novým členským státům silnější a kulturně bohatší. Unijní nováčci se prý po svém vstupu mohou těšit z upevnění demokracie a starým členským státům se zase například otevřely nové exportní trhy.
„Rozšíření, díky rychlejšímu tempu strukturálních reforem, Evropu rovněž lépe připravilo na výzvy globalizace, protože se v rámci světa stala konkurenceschopnější,“ uvedla EK. S hodnocením Komise souhlasí i Češi, kteří do Unie vstoupili v roce 2004. Podle české velvyslankyně při EU Mileny Vicenové je jasné, že z rozšíření mají ekonomický prospěch občané jak nových členských států, tak těch starých. Celá EU je díky rozšíření silnější, bezpečnější a lépe čelí krizím.
Evropská unie se po rozšíření stala vůbec nejsilnějším hospodářským společenstvím na světě. V současnosti tvoří zhruba třetinu výkonu celosvětové ekonomiky a zhruba 17 procent celosvětového obchodu. Ekonomicky z integrace nejvíce vytěžily nové členské státy. Podle odhadu Evropské komise od roku 1999 do roku 2008 vzrostl příjem na hlavu v nových členských státech v průměru na 52 procent celounijního průměru ze 40 procent v roce 1999. Efekt vstupu do evropského společenství se projevil na ročním růstu ekonomiky. Brusel odhaduje, že díky vstupu do EU hospodářství nových členských států rostlo každý rok o 1,75 procenta rychleji, než by tomu bylo v případě, že by tyto země zůstaly mimo společenství.
Hlavním tahounem ekonomického růstu přitom byly zahraniční investice, které po rozšíření zažily boom. V současnosti například zahraniční vlastníci ovládají 100 procent bankovního sektoru v Estonsku či na Slovensku. „Silná finanční závislost mezi novými a starými členskými státy EU podtrhuje důležitost celounijní spolupráce při regulaci finančního sektoru a dohledu nad ním,“ uvedla EK.
Komise ve zprávě upozornila, že po rozšíření se nenaplnily obavy některých starých členských států z nekontrolovatelné záplavy pracovních sil ze střední a východní Evropy. „Počet lidí z nových členských států, kteří odešli do starých členských států, je velmi omezený (kolem 3,6 milionu), a neočekává se, že by výrazně vzrostl poté, co budou zrušeny zbývající pracovní omezení,“ doplňuje zpráva.
„Rozšíření EU bylo milníkem v procesu sjednocování Evropy a přineslo výhody všem občanům napříč Unií,“ uzavírá Komise. Zprávu si můžete přečíst zde.
Autor: Euroskop