20.02.2009
Evropské daňové ráje slibovaly bezpečí v hospodářských bouřích. Ale dokonce i tato luxusní hnízda zasáhla podle the Economist z 19. února globální finanční bouře. Evropské státy totiž musí čelit klesajícím rozpočtům a podle the Economist voliči „nemají náladu pomáhat tlustým kocourům pěchovat své peníze do daňových rájů, ať jsou tyto ráje sebekrásnější.“
Evropská unie před nadcházejícím dubnovým summitem G20 opětovně zahájila kampaň proti nekooperativním daňovým rájům. Ministři EU požadují obnovení jednání s Lichtenštejnskem o boji proti finančním podvodům. Současně Evropská komise navrhuje zrušení bankovního tajemství ve členských státech EU v případě podezření z daňových úniků.
Bankovní tajemství doposavad drží tři členové EU – Rakousko, Lucembursko a Belgie. Tyto státy mají výjimku z pravidla, které umožňuje evropským státům sdílet informace o finančních účtech zahraničních občanů. Toto pravidlo má zajišťovat nemožnost zdaňovat příjmy v jiné evropské zemi.
Pokud by EU zrušila výjimky z pravidla o bankovním tajemství, zvýšilo by to podle the Economist tlak na otevření daňových rájů. Daňová politika musí být v EU schvalována jednomyslně, a proto není jednoduché prosadit jakékoliv změny. Na Komisi však intensivně tlačí Německo, Francie, Británie a několik dalších členů EU.
Do karet jim nahrál loňský bankovní skandál v Lichtenštejnsku, které není členem EU, ale účastní se jednotného trhu. Několik německých finančníků bylo obviněno ze zatajení čtyř miliard eur v tajné nadaci ustavené lichtenštejnskou největší bankou LGT Group.
EU plánovala uzavření dohody s Lichtenštejnskem o předcházení podvodů, avšak Spojené státy vyjednaly s Lichtenštejnskem přísnější dohodu, která požaduje vydání podrobnějších informací o amerických občanech podezřelých z daňových úniků.
Evropští ministři financí tak nyní požadují po Komisi, aby vyjednala obdobnou, nebo výhodnější dohodu. Nový lichtenštejnský premiér Klaus Tschütscher však chce schválit současnou dohodu a odmítá změnu jejího znění, pokud nebudou změněny daňová pravidla v EU, tak aby napomohly lichtenštejnským vývozcům.