20.02.2009
čtk
O změnách klimatu a partnerství mezi Evropskou unií a Afrikou diskutovali Nairobi pod vedením vicepremiéra Martina Bursíka (SZ) evropští ministři životního prostředí s africkými
kolegy. V hlavním městě Keni se sešli v rámci 25. zasedání řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Podle Bursíka je pro evropské i africké země jednoduché pojmenovat společné problémy. Čelí už dnes dopadům klimatických změn, jako jsou záplavy, častější vichřice, sucha a nedostatek vody. Afrika je regionem, na který dopadají klimatické změny i další ekologické problémy, jako eroze, rozšiřování pouští, odlesňování či znečištění ovzduší víc než na jakýkoli
jiný region světa. A všechny tyto problémy mají jednoznačně negativní dopad na životy milionů lidí, uvedl v tiskové zprávě.
Partnerství mezi EU a Afrikou má podle něj klíčovou roli při hledání společného řešení zmíněných problémů. K úspěchu je podle něj nezbytná podpora adaptačních opatření i transfer moderních technologií do rozvojových zemí. K financování adaptačních projektů i zavádění moderních technologií je třeba využít mechanismu čistého rozvoje podle kjótského protokolu o omezování skleníkových plynů, stejně jako využití části výnosů z obchodování s emisními povolenkami a také prostředků z adaptačního fondu, míní.
Pod českým předsednictvím mají vzniknout plány, se kterými se EU v prosinci zúčastní mezinárodní konference v Kodani. Kodaňské fórum má nahradit dosavadní kjótský protokol o skleníkových plynech novou mezinárodní dohodou. České předsednictví téma přebralo po prosincové konferenci v Poznani, kde se politici domluvili na vzniku mezinárodního adaptačního fondu, z něhož budou moct čerpat finanční pomoc rozvojové země nejvíce ohrožené změnami klimatu. Podle Bursíka se bez příspěvku rozvinutého světa rozvojovým zemím ochrana klimatu neobejde.
Autor: Euroskop