Itálie a Francie dohodly spolupráci v jaderné energetice

24.02.2009
čtk

Francie a Itálie podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Smlouva otevírá francouzským firmám dveře na italský trh. Řím se nedávno rozhodl posílit jadernou energetiku země. Uzavření dohody oznámili francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi.

Dohoda počítá především s výstavbou jaderných elektráren v Itálii, ale také například s výzkumem a likvidací jaderného odpadu. Sarkozy označil dohodu za historickou a Berlusconi vyjádřil přesvědčení, že obyvatelé Itálie budou díky spolupráci s Francií platit v budoucnosti za
elektřinu méně.

V návaznosti na jednání Berlusconiho se Sarkozym představitelé italské společnosti na výrobu a distribuci elektřiny Enel podepsali se svými protějšky z francouzské firmy EDF dohodu o partnerství, která počítá v Itálii s výstavbou nejméně čtyř jaderných reaktorů třetí generace. První má být spuštěn nejpozději v roce 2020, uvedly společnosti ve společném prohlášení.

S návratem Berlusconiho k moci v květnu loňského roku se Itálie rozhodla investovat do jaderné energetiky, kterou před 21 lety v referendu zavrhla. Chce tak snížit současnou závislost na plynu a ropě. Řím plánuje v budoucnu vyrábět 25 procent své elektřiny pomocí jaderných zařízení.

Francie je největší evropský výrobce jaderné energie a její spotřeba elektřiny je na jádru závislá asi z 80 procent. Své zkušenosti a zařízení v oblasti jaderné energetiky Francouzi úspěšně vyvážejí do celého světa. Například loni na podzim Francie podepsala dohodu s Indií o spolupráci v civilní oblasti jaderné energetiky, která umožní prodej francouzských atomových reaktorů na indickém trhu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek