Clintonová odmítla spekulace o radaru a obchodu s Ruskem

06.03.2009
čtk

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes po bruselském jednání ministrů zahraničí států NATO pochválila Čechy a Poláky za to, že jednají o umístění prvků protiraketového deštníku na svém území. Učinila tak v reakci na dotaz novinářů týkající se plánů USA vybudovat ve střední Evropě systém protiraketové obrany.

Plán na výstavbu protiraketového deštníku prosazovala administrativa bývalého prezidenta USA George Bushe na obranu USA proti nepřátelsky naladěným státům jako Írán nebo KLDR či teroristickým organizacím, které by mohly v budoucnu disponovat zbraněmi hromadného ničení. Bush chtěl, aby byl v Česku umístěn radar a v Polsku sila s antiraketami. Současná administrativa prezidenta Baracka Obamy se k projektu staví rezervovaně. Jeho dokončení podmiňuje technologickou a ekonomickou dosažitelností. Proti systému ostře vystupuje Moskva, která se bojí, že je protiraketový štít namířen proti Rusku.

Raketový štít je velmi důležitým nástrojem v našem obranném arzenálu pro budoucnost, řekla dnes Clintonová. Tak jak jsme měli obranný postoj vůči starému Sovětskému svazu ve 20. století, musíme teď mít obranný postoj vůči novým hrozbám 21. století. A proto Česká republika a Polsko byly podle našeho názoru velmi vizionářské a dokázaly dohlédnout za obzor, co nás čeká, když nebudeme úspěšní v prevenci získávání a šíření těchto zbraní hromadného ničení, dodala.

Šéfka americké diplomacie a bývalá první dáma USA pochválila Čechy a Poláky za jejich přístup v době, kdy světová média přetřásají spekulace o údajné americké nabídce obětovat vybudování protiraketového štítu výměnou za ruskou pomoc s Íránem a jeho sporným jaderným programem.

Podle těchto spekulací Obama zmiňovanou možnost nabídl v dopise ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Jak Moskva, tak USA to ale popřely. Obama však podotkl, že omezení íránského programu potřebu štítu sníží.

Clintonová se má v pátek v Ženevě setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle svých dnešních slov se mu mimo jiné chystá sdělit, že Evropa má právo bránit se před hrozbami 21. století. Těmi myslela nepřátelsky naladěné státy jako Írán či teroristické sítě, které by mohly získat zbraně hromadného ničení a rakety k jejich použití.

Český protějšek Clintonové Karel Schwarzenberg dnes novinářům řekl, že pokud Írán či další rizikové země změní svou politiku, hlavně v otázce vývoje jaderných zbraní, pak je možné o smysluplnosti amerického radaru v Česku či o formě zvažovaného protiraketového štítu diskutovat.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek