Merkelová a Sarkozy odmítli výzvu USA dát víc na globální krizi

13.03.2009
čtk

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na včerejší pravidelné německo-francouzské vládní konzultaci v Berlíně odmítli výzvu USA, aby ostatní velké ekonomiky vynaložily více prostředků na překonání celosvětové hospodářské recese. Oba politici se vyslovili pro větší regulaci finančních trhů.

Evropa a Amerika mají různý pohled na způsob řešení nynější globální krize. Zatímco Washington chce, aby na sebe evropské ekonomiky vzaly větší díl nákladů, evropské státy vidí řešení v přísnější regulaci finančních trhů.

Americký ministr financí Timothy Geithner ve středu vyzval země G20, aby poskytly podstatný, trvalý příspěvek ke stimulaci světové ekonomiky, a položily tak základy celosvětového hospodářského zotavení.

Podle Merkelové se Německo a Francie shodují, že na summitu G-20 v Londýně, který se uskuteční 2. dubna, je třeba naplnit předsevzetí z přípravné schůzky v Berlíně. Vrcholní evropští politici se tehdy shodli na potřebě regulace finančních trhů a hedgeových fondů, mohutného navýšení prostředků Mezinárodního měnového fondu (MMF) a vyvinutí sankčních mechanismů k lepší ochraně před hrozbami, které představují takzvané daňové ráje.

Útok na daňové ráje

Merkelová řekla, že je optimistická ohledně zvýšené ochoty těchto zemí spolupracovat, pokud jim státy G20 budou hrozit sankcemi. Podle Sarkozyho je povzbudivé, že tyto země se nyní vzdávají svých zákonů o bankovním tajemství.

Mezinárodní tlak už zřejmě zapůsobil na Lichtenštejnsko a Andorru, které právě dnes projevily ochotu se mezinárodním standardům podřídit. Například Lichtenštejnsko se hodlá částečně vzdát svého striktního bankovního tajemství a zainteresovaným státům nabízí dohodu o spolupráci při odhalování daňových podvodů. Nejdřív chce Vaduz o těchto věcech hovořit se
svým největším kritikem, jímž je Německo.

Lichtenštejnsko, Andorra a Monako jsou od roku 2000 na černé listině takzvaných nekooperativních států, kterou sestavila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nyní hrozí skupina G20 o vytvoření podobného seznamu. Ocitnout by se na něm mohlo například i Švýcarsko.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek