01.04.2009
čtk – aktualizováno
Šéfové států a vlád největších světových ekonomik G20 budou ve čtvrtek v Londýně jednat o nápravě finančních trhů a světové ekonomiky. Summit by měl naplnit některé ze slibů, které lídři skupiny předložili na washingtonském summitu loni v listopadu. Vyplývá to z návrhu chystaného komuniké. Celková reorganizace světové ekonomiky se na setkání ale zřejmě nepodaří.
Summit zřejmě zajistí mnohem více prostředků pro Mezinárodní měnový fond (MMF), aby byl fond připraven půjčovat ekonomikám v krizi. Sílící mladé ekonomiky dostanou slib, že v rozhodování o světovém hospodářství získají větší váhu, a regulátoři dostanou více pravomocí k regulaci hedgeových fondů, které dosud podléhaly minimální regulaci a využívali je hlavně bohatí lidé a instituce. Chystají se také tvrdá opatření proti daňovým rájům.
Lídři se ale ještě budou muset dohodnout na tom, jak zajistit globální regulaci nadnárodních bank, a na tom, kolik by měly vlády na podporu svých ekonomik ještě vydat.
Spojené státy naznačily, že jsou ochotny poskytnout MMF až 100 miliard dolarů. Podle USA by se mělo pro fond získat navíc celkem 500 miliard k 250 miliardám dolarů, které má nyní k dispozici. Evropští představitelé podporují, aby se prostředky fondu nejméně zdvojnásobily, a Japonsko již dříve slíbilo kolem 100 miliard dolarů.
Otázkou je, zda se přidají i hospodářské velmoci z řad mladých ekonomik. Čína sdělila, že nepřispěje, dokud nebude mít ve Fondu silnější hlasovací pravomoc.
Čelní představitelé některých zemí G20 před summitem volají také po tom, aby se kvůli světové hospodářské krizi neposilovaly mezinárodní obchodní bariéry. Od poloviny loňského října se ale řada států chová přesně opačně.
Podle Světové obchodní organizace (WTO) zavedlo 18 členů z dvacítky skupiny nějaké opatření, kterými obchod omezují. EU například obnovila dotace na vývoz mléčné produkce a USA sklidily kritiku za kampaň, aby Američané kupovali zboží vyrobené ve Spojených státech.
Summit pravděpodobně také urychlí reformu MMF. Zřejmě zanikne tradice, že EU vybírá šéfa MMF a Spojené státy šéfa Světové banky. Washingtonský summit volal také po revizi účetních standardů, mezd nejvyšších manažerů, ratingových agentur a po globálním dozoru nad velkými bankami, napsala agentura Reuters.
Návrh závěrečného prohlášení G20 prý Paříži a Berlínu nevyhovuje
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes prohlásil, že mu nevyhovuje současná podoba navrhovaného závěrečného prohlášení ze summitu zemí G20, který se ve čtvrtek bude konat v Londýně. V rozhlasové stanici Europe 1 řekl, že proti je i Německo.
Sarkozy očekává podle francouzských médií od vrcholné schůzky představitelů skupiny největších světových ekonomik konkrétní výsledky a žádné falešné kompromisy.
Například v otázce daňových rájů vyjádřil dnes Sarkozy pochybnosti o postojích některých partnerů ve skupině G20, kteří projevují méně nadšení k regularizaci států nebo území, jež nabízejí základnu pro spekulativní (hedgeové) fondy. Dodal, že Británie a USA byly doposud k daňovým rájům tolerantní, a upozornil, že souhlasí s nynějšími názory amerického prezidenta Baracka Obamy, že je zapotřebí regulovat světové finance.
Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová v úterý pohrozila, že Sarkozy by mohl ze schůzky odejít, pokud by nebyl s jejím vývojem spokojen. Politika prázdné židle by představovala neúspěch (summitu), podotkl k tomu dnes Sarkozy.
Francouzské vládní zdroje, které si nepřály být jmenovány, v noci na dnešek ale zpochybnily, že by Sarkozy skutečně došel tak daleko a dramaticky práskl dveřmi, jak se objevilo ve francouzském tisku.
Žádné pevné dohody nebylo zatím dosaženo, sdělil Sarkozy dále v rozhlase. Jednání pokračují, projekty jsou na stole. V nynějším stadiu tyto návrhy textů nevyhovují ani Německu, ani Francii, dodal prezident, který odpoledne zamíří do Londýna na slavnostní večeři pořádanou pro účastníky G20 britským premiérem Gordonem Brownem.
Sarkozy dnes také prohlásil, že jednou z priorit summitu G20 je odpuštění dluhů nejchudším zemím světa. Tento názor prý sdílí hlavně s Brownem.
Francouzský prezident také řekl, že Mezinárodní měnový fond by měl více přispívat na pomoc zemím, které byly v potížích i v době před krizí, kdy růst světové ekonomiky činil čtyři procenta až pět procent. Sarkozy při nedávné návštěvě afrických zemí, u kterých si zajistil dodávky uranu pro francouzské jaderné elektrárny, slíbil, že bude na summitu G20 hájit i jejich zájmy.
Autor: Euroskop