The Economist: Čeští politici projevili „provinční krátkozrakost“

09.04.2009
čtk

Z „provinční krátkozrakosti“ obvinil české politiky britský týdeník The Economist, podle něhož jmenováním úřednické vlády bude české předsednictví Evropské unie „politicky mrtvé“. Týdeník se v komentáři zamýšlí také nad rozpačitým společným briefingem amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze se třemi představiteli EU, ale domnívá se, že ani případný prezident EU, který bude Unii sám zastupovat, nevyřeší rozpory mezi jejími členy.

The Economist připustil, že české předsednictví mělo zpočátku slušné úspěchy, a připomněl, že kritika ze zálohy se ozývala – nejhlasitěji z Paříže – ještě před tím, než Češi zasedli do předsednického křesla. Bohužel, doba pro obhajování českého předsednictví pominula. Postarala se o to provinční krátkozrakost českých politiků, uvádí The Economist v komentáři. Jmenování vlády technokratů v čele se statistikem Janem Fischerem se podle zastánců takového uspořádání vyhýbá riziku, že Klaus jmenuje jinou vládu, která bude sdílet jeho úporný euroskepticismus a zničí tak české předsednictví.

Češi nahráli eurokratům

Dělají si iluze. Pokud nastoupí vláda technokratů, bude české předsednictví politicky mrtvé, i když Češi budou fyzicky předsedat unijním schůzím. Uprostřed světové krize dalších 26 vlád nedovolí jmenovaným byrokratům, aby určovali program, zdůraznil The Economist.

Pro eurokraty v Bruselu takové situace ukazují na jediný zjevný závěr. Podle něj členské země musí co nejdřív ratifikovat lisabonskou smlouvu, která vytváří funkci prezidenta EU, takže malé, nekompetentní země jako Česká republika již nebudou mluvit za Evropu, napsal týdeník.

S tím, jak české předsednictví zažívá smrtelné křeče, bude mnoho lidí tvrdit, že Evropu spasí jen prezident. Na místě je ale skepse. Vnitřní spory EU nezmizí jen proto, že bude v předsednickém křesle mocný politik. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nyní možná vyvolává nostalgii, ale mnoho vlád si oddechlo, když jeho předsednictví skončilo, napsal The Economist.

V čele se Sarkozym hrozila unii dvourychlostní Evropa víc, než se některým lidem líbilo. To samé platí i pro zahraniční vztahy. Evropští a američtí vůdci mají neshody, protože se v některých záležitostech prostě neshodnou, a ne kvůli tomu, jak organizují své summity, zdůraznil britský týdeník.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek