Írán chce jednat o jaderném programu

13.04.2009
čtk

Írán je příznivě nakloněn diskusi s jadernými velmocemi, které jej vyzvaly k přímému dialogu o jeho kontroverzním jaderném programu. Uvedl to dnes předseda Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saíd Džalílí, kterého citovala íránská agentura ISNA. Dodala, že Džalílího prohlášení bylo tlumočeno šéfovi zahraniční politiky Evropské unie Javieru Solanovi.

Islámská republika vítá dialog o konstruktivní spolupráci, uvedl Džalílí, který má na starosti především otázky týkající se jaderného programu.

Spojené státy, Německo, Francie, Velká Británie, Rusko a Čína ve středu oznámily, že Írán pozvou k přímému setkání, na němž se bude jednat o jeho jaderném programu.

Jaderné mocnosti uvítaly náznak vstřícnosti Spojených států vůči Íránu z konce března, kdy prezident Baracka Obama nabídl Teheránu nový začátek v diplomatických vztazích a vyjádřil přání připojit se ke každému budoucímu setkání se zástupci Íránu.

Západ podezírá Írán, že chce pod pláštíkem civilního programu vyvíjet nukleární zbraně. To ale Teherán popírá.

V neděli několik vysokých íránských představitelů, včetně předsedy parlamentu Alího Larídžáního, uvedlo, že velmoci musejí akceptovat Írán jako mocnost s civilním jaderným programem.

Ve čtvrtek poradce prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda řekl, že Írán návrh velmocí na přímý dialog posoudí. Téhož dne prezident Ahmadínežád v Isfahánu otevřel první íránskou továrnu na výrobu jaderného paliva. V projevu řekl, že Teherán bude ochoten jednat se Západem o svém nukleárním programu, pokud budou tyto rozhovory založeny na respektu vůči jaderným právům Íránu a na principu rovnosti a spravedlnosti.

USA však zareagovaly na Ahmadínežádem deklarovanou otevřenost vůči jednáním se Západem obezřetně.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) již šest let vyšetřuje, zda je íránský jaderný program skutečně civilního charakteru, ale dosud to není schopna jednoznačně potvrdit.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek