17.04.2009
čtk
Rusko dnes vyzvalo Severoatlantickou alianci, aby zrušila nebo odložila plánované květnové vojenské cvičení v sousední Gruzii. Manévry v této nečlenské zemi aliance zároveň označilo za provokaci. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova tato akce rozhodně neprospěje regionální stabilitě.
Je to absurdní a je to provokace, řekl agentuře Reuters ruský velvyslanec při alianci Dmitrij Rogozin. Požádal jsem generálního tajemníka NATO… o odklad tohoto cvičení nebo o jeho zrušení.
Podle šéfa ruské diplomacie Lavrova, citovaného agenturou Interfax, demonstrace soudržnosti Severoatlantické aliance s gruzínským režimem pravděpodobně nevyšle správný signál těm, kteří si upřímně přejí dosáhnout stability na Kavkaze.
Severoatlantická aliance ve středu oznámila, že od 6. května do 1. června hodlá uspořádat v Gruzii vojenské cvičení. Manévry, jichž se má zúčastnit 1300 vojáků z 19 států včetně České republiky se mají konat v době, kdy se aliance snaží zlepšit vztahy s Ruskem, poškozené invazí ruských jednotek do Gruzie.
České vojenské úřady však zatím přesnější informace o případné účasti neposkytly. Je možné, že tam budou nějací Češi, kteří působí v zahraničních strukturách NATO, řekla mluvčí generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Podle jejích informací by ale do cvičení neměl být nasazen žádný z vojáků, kteří v současnosti slouží na českém území.
NATO upozornilo, že manévry se začaly plánovat již počátkem loňského roku, tedy řadu měsíců před vypuknutím rusko-gruzínské války.
Cvičení se má uskutečnit dvacet kilometrů východně od gruzínské metropole Tbilisi a jako jeho cíl je uváděno zlepšení koordinace mezi členskými státy NATO a partnerskými zeměmi. Zúčastní se ho jednotky Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Británie, České republiky, Gruzie, Chorvatska, Kanady, Kazachstánu, Maďarska, Makedonie, Moldavska, Řecka, Srbska, Spojených arabských emirátů, Španělska, Turecka, a USA.
Rusko a Gruzie se loni střetly v pětidenní válce o Jižní Osetii, když Rusové počátkem srpna vyslali na gruzínské území armádu v reakci na vojenský pokus Tbilisi obnovit svou svrchovanost i v této separatistické provincii. Jižní Osetie, stejně jako další odštěpenecká oblast Abcházie, se těší ruské podpoře. Ruští vojáci gruzínské síly z Jižní Osetie vytlačili a pak se sami přesunuli do gruzínského vnitrozemí. Západ ruskou invazi ostře odsoudil a reakci Moskvy na gruzínský postup označil za nepřiměřenou. Rusko posléze uznalo nezávislost Jižní Osetie i Abcházie.
Autor: Euroskop