17.04.2009
čtk, Euroskop
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je dnes na pracovní návštěvě v Bělorusku. Černínský palác program jeho cesty nezveřejnil, ale předpokládá se, že souvisí s projektem Východního partnerství, který Evropská unie pod českým předsednictvím zahájí na počátku května na summitu v Praze.
Bělorusko je jednou z šesti postsovětských zemí, které se mají do projektu evropské sedmadvacítky zapojit. Zatím není jasné, zda pozvánku na summit dostane i kontroverzní běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož režim je kritizován kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice.
Běloruský prezident záměrně lavíruje mezi proruskými a prounijními postoji a snaží se tak z obou stran získat co nejvíc. V současné chvíli se Lukašenko nachází zrovna ve fázi proruské.
Běloruská policie včera rozehnala demonstraci asi stovky opozičních aktivistů, kteří žádali demokratické reformy. Příslušníci pořádkové policie podle agentury AP drsně vytlačili demonstranty z hlavního náměstí. Demonstranti dnes vykřikovali hesla „Svobodu a „Bělorusko patří do Evropy. Předák Běloruské lidové fronty Lavon Barščevskij řekl, že v zákroku policie se odráží diktátorský přístup Lukašenka k disidentům.
Před třemi týdny se v Minsku na demonstraci shromáždily tisíce přívrženců opozice, kteří požadovali politické přibližování této bývalé sovětské republiky k Evropské unii. Současně ale kritizovali nedávné rozhodnutí EU umožnit nadále autoritativnímu prezidentu Alexandru Lukašenkovi a vysokým představitelům jeho režimu cestovat do zemí unie. Policie tehdy nezasahovala.
EU před 12 roky uvalila na běloruský režim porušující lidská práva sankce, jejichž součástí byl zákaz cest do členských zemí EU pro prezidenta Lukašenka a další představitele jeho vlády. Loni v říjnu ale bylo rozhodnuto sankce pozastavit s ohledem na jejich malou účinnost. Místo toho se unie rozhodla Minsku pootevřít možnost účasti na projektu takzvaného východního partnerství EU, která by měla režim nalákat k uskutečňování demokratických změn. Letos 16. března pak rada ministrů zahraničí EU rozhodla pozastavení cestovních sankcí prodloužit o rok. Zákaz cestovat do EU ale nadále zůstává v platnosti pro některé osoby přímo spjaté s případy, kdy v minulosti v Bělorusku zmizeli beze stopy představitelé opozice.
Běloruská opozice se však domnívá, že tyto ústupky Lukašenka k ničemu nepřinutí, protože nabyl dojmu, že může uspět i bez demokratizace.
Projekt Východního partnerství by měl pootevřít dveře šesti zemím bývalého SSSR: Arménii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Moldavsku, Ukrajině a právě Bělorusku. Výměnou za reformy nabízí těmto východoevropským státům sbližování s Evropskou unií. Ta do něj do roku 2013 chce investovat na 600 milionů eur (přes 16 miliard korun).
Projekt chce Evropská unie zahájit na summitu 7. května v Praze. O pozvání Lukašenka do Prahy rozhodne s konečnou platností české předsednictví. Lukašenko už ale dal najevo, že ani v případě pozvání do Prahy nepojede.
Autor: Euroskop