Připojí se Češi k pochybné konferenci OSN?

19.04.2009
čtk

Krátce před Světovou konferencí proti rasismu, xenofobii a intoleranci, již od pondělí v Ženevě pořádá OSN, řada států účast na ní odřekla. Mají obavy z toho, že půjde o přehlídku protiizraelských prohlášení a závěrů. V posledních hodinách bojkot fóra oznámila Austrálie a Kanada, v sobotu Spojené státy, jejichž odmítavé stanovisko ale bylo známé již dříve. České předsednictví Evropské unie ještě na dnešní večer podle agentury Reuters svolalo jednání, kde má sedmadvacítka vyhodnotit svůj postoj ohledně účasti na konferenci.

V pondělí má se svým projevem vystoupit zřejmě nejkontroverznější řečník, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. V minulosti nechvalně proslul svými výpady proti Izraeli, několikrát například prohlásil, že by tento stát měl být vymazán z mapy. Izrael dnes proto vyzval účastníky konference, aby během ní Ahmadínežáda bojkotovali, protože podporuje terorismus a neuznává právo židovského státu na existenci.

Konference navazuje na její předchůdkyni, která se konala v roce 2001 v Durbanu, proto bývá označována jako Durban II. Před osmi lety se asi 170 zemí světa dohodlo na akčním programu k potírání diskriminace. Jednání tehdy poznamenala diplomatická roztržka. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, jež chtěly sionismus definovat jako rasismus, delegace USA a Izraele fórum opustily již na začátku.

I vyjednávání o nynějším návrhu závěrečné deklarace bylo vyostřené. Západní státy formulace týkající se blízkovýchodního konfliktu považovaly za jednostranné odsouzení Izraele. Předmětem sporu se také stal požadavek muslimských zemí, aby se v prohlášení objevila pasáž odsuzující hanobení víry. Šlo o reakci na karikatury proroka Mohameda, které v roce 2006 otiskly noviny v Dánsku. Podle západních zemí by však taková formulace mohla znamenat omezení svobody názoru.

Přípravný výbor podle agentury DPA v pátek dospěl ke kompromisnímu řešení, které tyto sporné body již neobsahuje. Právě kvůli tomu, že podoba závěrečného dokumentu zůstávala dlouho nejasná, se nad účastí řady zemí stále vznáší otazník.

Austrálie dnes oznámila, že se fóra nezúčastní. Bohužel si nemůžeme být jisti, že konference nebude opět využita k proklamaci útočných stanovisek, včetně antisemitských, uvedl australský ministr zahraničí Stephen Smith. Británie svoji delegaci vyšle, nebudou v ní však zastoupeni žádní vysocí představitelé. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy byla pod tlakem Izraele, aby se Spojené státy fóra neúčastnily. USA sice v závěrečné rezoluci zlepšení vidí, nejsou však podle nich dostatečná. Organizace Human Rights Watch tvrdí, že bez přítomnosti Washingtonu nebude mít ženevské jednání potřebnou diplomatickou váhu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek