21.04.2009
Euroskop
Rada 31. března 2009 schválila svůj obecný přístup k revizi směrnice č. 2002/15 o pracovní době v silniční dopravě. Německá, rakouská a řecká delegace se zdržely.
Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2002/15/ES o úpravě pracovní doby osob vykonávajících mobilní činnosti v silniční dopravě (KOM(2008)650)
- Uplatňování sociálních ustanovení v oblasti silniční dopravy (29. září 2008)
- AKTUALIZACE: Uplatňování sociálních ustanovení v oblasti silniční dopravy (13. října 2008)
- Pracovní doba v silniční dopravě (17. října 2008)
- AKTUALIZACE: Pracovní doba v silniční dopravě (10. března 2009)
1. Legislativní pozadí
Komise svůj návrh zveřejnila 15. října 2008 s cílem zahrnout do rámce stávající směrnice i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), na něž se norma zatím nevztahuje (více zde). Důvodem pro revizi směrnice č. 2002/15 je i fakt, že pokud by Komise návrh nepředložila, neexistovala by pro postavení OSVČ v silniční dopravě po 23. březnu 2009 adekvátní právní úprava (více zde).
2. Klíčové obsahové body obecného přístupu Rady
Rada (stejně jako Komise) souhlasila, aby pracovní doba řidičů-OSVČ byla legislativně ošetřena jinak než pracovní doba řidičů-zaměstnanců – s odůvodněním, že OSVČ krom samotného řízení realizují i další související aktivity a stejná legislativní úprava by je ve výsledku znevýhodňovala.
O konkrétních parametrech pracovní doby řidičů-OSVČ by měly rozhodovat členské státy.
Ministři z návrhu rovněž vyčlenili požadavek na definici tzv. falešných OSVČ – řidičů, kteří by tohoto statusu využívali záměrně, aby nepodléhali omezením daným povolenou pracovní dobou řidičů-zaměstnanců (proti tomuto kroku se ohradila Francie).
3. Stav legislativního procesu
Proti změnám navrhovaným Radou vystupuje nejen Evropský parlament (výbor EMPL; více zde), ale i odbory obávající se (v důsledku zavedení nových pravidel) snížení bezpečnosti silničního provozu v EU (řidiči-OSVČ by podle nich mohli pracovat až 86 hodin týdně namísto standardních 48 hodin týdně).
4. Očekávaný vývoj
V případě schválení návrhu Rada předpokládá revizi normy za čtyři roky.
Plénum Evropského parlamentu by mělo o zprávě výboru EMPL hlasovat 5. května 2009. Je nicméně otázkou, zda lze s ohledem na odlišně artikulované požadavky očekávat, že se pozice Rady a Komise na jedné straně a Evropského parlamentu a odborů na straně druhé v dohledné době sblíží.
Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2002/15/ES o úpravě pracovní doby osob vykonávajících mobilní činnosti v silniční dopravě (KOM(2008)650) Připojené dokumenty: SEK(2008)2631, SEK(2008)2632 Právní báze: čl. 71 a 137 odst. 2 Smlouvy o založení ES revidované Smlouvou z Nice Procedura: spolurozhodování Odpovědné generální ředitelství Komise: Energie a doprava Odpovědný výbor Evropského parlamentu: EMPL (zpravodajka Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Řecko, EPP-ED) Odpovědná formace Rady: neurčena |
Seznam odkazů
Dokumenty
- Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Directive 2002/15/EC on the organisation of the working time of persons performing mobile road transport activities – General approach
- Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2002/15/ES o úpravě pracovní doby osob vykonávajících mobilní činnosti v silniční dopravě (KOM(2008)650)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/15/ES ze dne 11. března 2002oúpravě pracovní doby osob vykonávajících mobilní činnosti vsilniční dopravě
- Zpráva ouplatňování sociálních ustanovení voblasti silniční dopravy (A6-0357/2008; Výbor pro zaměstnanost a sociální věci; Zpravodaj: Alejandro Cercas)
- Konsolidovaná znění Smlouvy oEvropské unii a Smlouvy ozaložení Evropského společenství (po revizi Smlouvou zNice)
Monitoring legislativního procesu
Další odkazy
- Euroskop: Pracovní doba vsilniční dopravě
- Euroskop: AKTUALIZACE: Pracovní doba v silniční dopravě
- Euroskop: Uplatňování sociálních ustanovení voblasti silniční dopravy
- Euroskop: AKTUALIZACE: Uplatňování sociálních ustanovení voblasti silniční dopravy
- Euroskop: MEMO: Schémata rozhodovacích procedur
- Euroskop: MEMO: Generální ředitelství (DGs) Komise
- Euroskop: MEMO: Výbory Evropského parlamentu
- Euroskop: MEMO: Frakce v Evropském parlamentu
- Euroskop: MEMO: Formace Rady ministrů