EK žalovala 18krát ČR

26.04.2009
čtk

Každý rok zahájí Evropská komise (EK) proti členským zemím EU několik stovek řízení kvůli nedostatečné harmonizaci jejich národních legislativ s unijním právem či kvůli porušování jejích směrnic a nařízení. Tato takzvaná přestupková procedura často trvá řadu měsíců a může skončit až u Evropského soudního dvora (ESD). Také vůči ČR zahájila za pět let jejího členství v unii komise několik desítek takovýchto řízení, z nichž osmnáct jich dosud vyústilo v žalobu k ESD. Naopak ČR žalovala komisi u ESD třikrát.

Přestupková procedura má tři kroky. Nejprve EK pošle dané zemi formální upozornění, v němž žádá o vysvětlení, proč tato země dosud nepřijala danou legislativu, či proč ji porušuje. Nedostane-li EK odpověď do dvou měsíců, či není-li s odpovědí spokojena, pošle zemi takzvané zdůvodněné stanovisko (poslední varování), v němž požádá o nápravu. Nedostane-li EK ani tentokrát uspokojivou odpověď, postoupí případ ESD v Lucemburku.

Rozhodne-li ESD v neprospěch dané země, vyzve ji obvykle, aby sjednala nápravu. Odmítne-li se země tomuto rozhodnutí podřídit, může jí EK udělit pokutu. Pokud ještě před vynesení rozsudku země příčinu žaloby odstraní (přijme příslušnou legislativu), vezme EK žalobu zpět a země pak hradí jen náklady soudního řízení (stejně jako v případě kladného rozsudku).

Výběr případů, kdy ČR stanula před ESD:

– První rozsudek nad novou členskou zemí (z deseti vstoupivších 1. května 2004) vynesl ESD 18. ledna 2007 kvůli směrnici, která zjednodušuje dočasné poskytování služeb zubaři a lékaři z jiných zemí EU, kteří nejsou v ČR trvale usazeni. Tuto směrnici měla ČR převést do svého práva ke dni vstupu do EU.

– V září 2007 rozhodl ESD, že ČR nesplnila své povinnosti v případě dvou směrnic týkajících se humánních léčiv a že by příslušnou legislativu měla co nejdříve převést do národního práva. V listopadu téhož roku vynesl ESD obdobný rozsudek ve prospěch EK ve věci směrnice o technických požadavcích na krev.

– Zatím poslední rozsudek v neprospěch ČR vynesl ESD loni v prosinci kvůli dvěma směrnicím o rovnostech mužů a žen v systémech sociálních zabezpečení pracovníků.

– V šesti případech vzala dosud EK svou žalobu zpět, protože ČR mezitím sjednala v dané věci nápravu. ESD též rozhodl o výmazu těchto kauz z rejstříku Soudního dvora, ČR nicméně musela zaplatit náhradu soudního řízení. Šlo například o směrnici o veterinárních léčivech, směrnici o hluku, autorský zákon či směrnici o trzích finančních nástrojů.

– Letos zatím podala EK na ČR k ESD 12. ledna žalobu kvůli směrnici z roku 2004 o rovném zacházení s muži a ženami a tento měsíc rozhodla zažalovat ČR kvůli směrnici o zabezpečení dodávek elektřiny a investicích do infrastruktury.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek