Gideon Rachman, Hospodářské noviny, 13. května 2009
Výrok »všechno, co říkám, je lež,« je už dlouho oblíbenou hádankou pro studenty filozofie. Teprve maďarský politik však tento logický hlavolam proměnil v politickou strategii. Přiznání Ference Gyurcsánye na uzavřeném zasedání maďarské Socialistické strany v roce 2006, že »lže ráno, v poledne i večer«, aby vyhrál volby, záhy proniklo na veřejnost a vyvolalo v Maďarsku pouliční výtržnosti.
Gyurcsány se kupodivu v premiérském křesle udržel a odstoupil až před pár měsíci. Maďarsko, země s pouhými 10 miliony obyvatel, však dnes čelí tak hluboké hospodářské a sociální krizi, že ji se znepokojením sledují všichni od Washingtonu po Brusel.
Budapešť a Washington
Na dubnovém summitu skupiny 20 nejvyspělejších zemí v Londýně si účastníci šuškali jméno této země na chodbách a vyhlíželi na obzoru další fázi globální hospodářské krize.
Mezinárodní měnový fond připravil v říjnu pro Maďarsko záchranný balík, avšak řada lidí se obávala, že to nebude stačit.
Hororový scénář počítal s kolapsem maďarských bank, který se rozšíří do zbytku Evropy a odtud do celého světa. Mnohé banky z EU ve střední Evropě masivně půjčovaly. Předpokládá se, že rakouské banky rozpůjčovaly v regionu částku rovnající se 70 % hrubého domácího produktu své země. Tato představa pomohla zesílit paniku ve vztahu k Maďarsku.
Velikánské střízlivění
Bezprostřední krize je teď naštěstí zažehnána. Pouze v jediném okamžiku panovaly skutečné a všeobecné obavy z runu na banky. Důvěra nicméně jakžtakž přetrvala, onen okamžik pominul a spolu s ním pominula i hrozba bezprostředního kolapsu. Vývoj maďarské krize dnes vypadá jako mikrokosmos krize světové.
Obavy z finančního krachu pozvolna ustupují strachu z bezpříkladného poklesu ekonomiky – se všemi sociálními a politickými důsledky, které z toho vyplývají. Maďarská vláda předpověděla, že ekonomika země se letos propadne o šest procent. Takto špatně si hospodářství nevedlo od roku 1945. Nezaměstnanost stoupá a vzhledem k pádu maďarské měny stoupá také inflace.
Na proticyklické keynesiánské nástroje, jaké se dnes zkoušejí v USA a Velké Británii, nemá Maďarsko prostor. Nikdo si nemyslí, že by trhy tolerovaly obrovské fiskální deficity, a tak vláda raději omezuje výdaje a zvyšuje daně. Minulý týden snížila asi o osm procent státní důchody a docela nedávno zvýšila daň z obratu. A to je jen začátek všelidového střízlivění.
Politické důsledky na sebe nenechaly čekat. Krajně pravicová strana Jobbik, která hraje na protiromskou strunu, asi získá v červnových volbách křeslo v Evropském parlamentu. Navíc založila polovojenské křídlo s názvem Maďarská garda, na jejíchž uniformách najdeme znaky předválečných maďarských fašistických stran.
Krajně pravicové argumenty o zločinnosti a »vyžírání dávek cikánskou menšinou« – která tvoří 5 až 10 procent obyvatel Maďarska – si získávají oblibu. Protiromské nálady se dnes ozývají na všech úrovních společnosti. V zemi se roztrhl pytel s nevyřešenými vraždami Romů, které jsou přičítány pravicovým bojůvkám.
Strana Jobbik je stále na hony vzdálená převzetí moci a v předvolebních průzkumech získává hluboko pod deset procent hlasů. Bude tedy na umírněných maďarských politicích, aby pozvedli upadající ekonomiku a řídili program utahování opasků.
V nejhlubší krizi je politika
Maďarsko má stále spoustu politického, sociálního i hospodářského kapitálu, z něhož může čerpat, a vybřednout tak ze současných těžkostí. Navzdory všem nedávným obavám z chaosu je stále středně bohatou zemí, pevně zakotvenou v Evropské unii. Dobře udržované budapešťské bulváry a útulné kavárny rozhodně nevypadají jako místa zralá na revoluci nebo sociální otřes.
Politika země se však člověku zvenčí jeví jako nepříjemně polarizovaná. Hlavní levicové a pravicové strany se navzájem obviňují ze sympatií ke »komunistům« či »fašistům« – a přitom s úzkostí přihlížejí vzestupu skutečných extremistů z Jobbiku.
Maďarsko se již brzy vzdá pochybné výsady být oblíbeným tématem ustrašených debat světových politiků a bankéřů. Skutečná krize této země je však možná teprve na počátku.
Autor: Gideon Rachman