Korea a EU směřují k uzavření dohody o volném obchodu

24.05.2009
čtk

Lídři Jižní Koreje a Evropské unie dnes vyzvali k rychlému vyjednání vzájemné dohody o volném obchodu a k pokroku v mezinárodních jednáních o sporném severokorejském jaderném programu. Summit podle agentury AP očividně žádného průlomu nedosáhl.

Na jednodenním summitu jednali předseda Evropské komise José Manuel Barroso a korejský prezident I Mjong-bak. České předsednictví unie zastupoval prezident Václav Klaus. Společné stanovisko obou stran vydala kancelář jihokorejského prezidenta.

Jižní Korea a EU se snaží uzavřít dohodu o bezbariérovém obchodu. Potýkají se ale s rozdílným pohledem na refundace, které Korea vyplácí místním firmám, jež dovážejí komponenty ze třetích zemí, než vyvezou hotové zboží. Unie na tento postup s vracenými celními poplatky nechce v dohodě o volném obchodu přistoupit.

Smlouvy se navíc obávají evropské automobilky, protože má Korea velký obchodní přebytek v obchodu s auty. Jihokorejci si loni koupili 32.756 aut vyrobených v EU, zatímco Korea do EU vyvezla 408.934 vozů. Výrobci v EU se na korejském dovozu aut podílejí z 53 procent.

Prezident Václav Klaus podle agentury DPA na závěrečné tiskové konferenci vyloučil, že by byla dohoda o liberalizaci obchodu podepsána ještě v tomto pololetí do konce českého předsednictví. Zároveň ale ocenil posun ve spolupráci EU s Jižní Koreou. Nejdůležitější je, že směřujeme k praktičtější spolupráci, než tomu bylo v minulosti, citovala Klause DPA.

EU je po Číně druhým největším obchodním partnerem Koreje a je v ní největším zahraničním investorem. Mezi Koreou a unií se loni zobchodovalo zboží za 98,4 miliardy dolarů (1,87 bilionu Kč).

Hlavní vyjednavači unie a Korey dosáhli po dvou letech vyjednávání předběžné dohody v březnu. Klíčové otázky politického charakteru ale ponechali na vyšších představitelích.

Situace je složitá. Jihokorejský ministr zahraničního obchodu I Jun-ho a komisařka EU pro obchod Catherine Ashtonová ale nijak nepokročili při rozhovorech, které vedli v dubnu na okraj summitu G20. Ministr a komisařka se dnes opět setkali, ale žádného průlomu nedosáhli. Setkají se opět 26. června v Paříži, napsala AP.

EU a Jižní Korea dnes také vyzvaly, aby se z místa pohnuly šestistranné rozhovory o jaderném programu komunistické Severní Koreje, v němž západní státy spatřují bezpečnostní hrozbu. Poté, co Rada bezpečnosti OSN minulý měsíc kritizovala severokorejský start balistické rakety, Pchjongjang pohrozil, že se stáhne z těchto jednání. Léta váznoucí rozhovory začaly v roce 2003 a kromě obou korejských států se na nich podílejí Čína, Japonsko, Rusko a Spojené státy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek