Kommersant: Rusko se chystá připravit EU o íránský plyn

27.05.2009
čtk

Ruský plynárenský gigant Gazprom je připraven podílet se na novém novém plynovodu mezi Íránem a Pákistánem, jehož výstavba může připravit chystaný evropský plynovod Nabucco o íránský plyn. Uvedl to dnes ruský list Kommersant.

Nabucco má do Evropy po trase obcházející Rusko přivádět plyn ze Střední Asie, aby tak snížil závislost Unie na ruských dodávkách.

Moskva uvítala nedělní podpis prezidentů Íránu a Pákistánu pod dohodou o výstavbě plynovodu vedoucího z íránského naleziště Jižní Pars a je připravena připojit se k projektu, jakmile zazní taková nabídka, řekl deníku náměstek ministra energetiky Anatolij Janovskij.

Další, tentokráte nejmenovaný vysoce postavený zdroj z ruské vlády vysvětlil, že projekt je pro Moskvu výhodný, protože odvede íránský plyn na jihoasijské trhy, aby v blízké a střednědobé perspektivě nekonkuroval ruskému plynu v Evropě. Íránsko-pákistánský plynovod tak pomůže odvést íránský plyn od projektu Nabucco, který Moskva považuje za konkurenci k rusko-italskému plynovodu South Stream.

Ochotu podílet se na projektu potvrdil i Gazprom, který by podle listu mohl fungovat i jako operátor plynovodu a na výstavbě spolupracovat jako dodavatel. Máme o tento projekt zájem, protože umožní zúročit naše znalosti a schopnosti a napomůže íránským partnerům otevřít nové trhy, řekl mluvčí koncernu Sergej Kuprijanov.

Íránsko-pákistánský plynovod o délce přibližně 2100 kilometrů se má začít stavět letos v září, dokončen má být o pět let později. Zpočátku má přepravovat 11 miliard metrů krychlových plynu ročně, později se má kapacita zdvojnásobit. Podle listu je však součástí ještě většího projektu, který počítá s přepravou íránského plynu až do Indie.

Vzhledem k indicko-pákistánským sporům se původně počítalo s výstavbou indické větve po mořském dnu. Íránskému prezidentovi se však předáky obou zemí podařilo přesvědčit o výhodnosti jediného plynovodu o kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně, z nichž by více než tři pětiny byly určeny Indii. Indická část měla měřit 600 kilometrů a projekt měl stát sedm až osm miliard dolarů. Indie podle odhadů bude v roce 2025 potřebovat 145 miliard kubíků plynu ročně.

Loni v září Dillí jednání zmrazilo, podle expertů kvůli politickému tlaku z Washingtonu, který se snaží překazit íránské plány získávat z prodeje plynu dodatečných pět miliard dolarů ročně. Teherán zatím prodává plyn jen Turecku. Při nedělním podpisu dohody s pákistánským protějškem však íránský prezident prohlásil, že projekt zůstává otevřený také Indii a dalším zájemcům. Zájem prý projevuje Čína.

Podle expertů však projekt čelí velkým rizikům, hlavně kvůli nestabilní situaci a finančním potížím Pákistánu; každá země má svůj díl trasy stavět na vlastní náklady. Není ani jasná cena íránského plynu. Uzavření nedělní dohody tak podle Kommersantu mohlo být jen tahem v kampani před íránskými prezidentskými volbami, ale další jednání o sporných podrobnostech mohou trvat ještě roky.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek