Kommersant: Gazprom zatím proti projektu Nabucco prohrává

05.06.2009
čtk

V březnu ohlášené vítězství plynovodu South Stream ruského koncernu Gazprom nad projektem Nabucco se ukázalo být pustým povykem, napsal ruský list Kommersant. Komentoval tak rozhodnutí Baku prodávat ázerbájdžánský plyn různým zájemcům, a využívat tak soupeření mezi Ruskem a Evropskou unií, která se chystanou výstavbou plynovodu Nabucco ze Střední Asie, Ázerbájdžánu a Turecka snaží snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska.

Tehdy (v březnu) v Moskvě nadšeně uvítali ázerbájdžánská prohlášení o exportu málem veškerého plynu z naleziště Šach-Deniz přes ruské území. Při takovém scénáři by se Nabucco stal nesmyslem.

Pozorovatelé už tehdy varovali, že hrátky s Gazpromem jsou jen bluf, který Ázerbájdžán využívá k tlaku na Turecko. Baku tehdy vedlo s Ankarou obtížná jednání o podmínkách dodávek a tranzitu plynu přes turecké území. Ale už tehdy bylo jasné, že plynovod Baku-Jerevan-Erzerum nezůstane prázdný, o což se postará mezinárodní konsorcium těžící v Šach-Deniz.

Ale není nic divného, že Gazprom s takovou ochotou uvěřil Ázerbájdžáncům. Jejich návrh zněl náramně lákavě v situaci, kdy ruská plynárenská společnost dostává úder za úderem.

V Evropské unii naprosto pominuli návrhy ruského prezidenta přepsat energetickou chartu v zájmu Gazpromu a rozhodně postupují k omezení monopolistických metod podnikání v energetice.

Snížení evropské poptávky po plynu v důsledku hospodářského poklesu postihlo především Gazprom – v Evropě se začali zříkat dodávek z Ruska, zatímco například Norové zvyšují těžbu a vývoz.

Reálný pokrok není vidět ani s plynovodem Nord Stream, který má přivádět plyn z Ruska po dně Baltu do Německa, ani s jeho jižním bratrem projektem South Stream, který má po dně Černého moře přepravovat ruský plyn do Bulharska a dále do jižní a střední Evropy. Zato u plynovodu Nabucco se objevily reálné vyhlídky na spuštění projektu.

Rozvážeme-li mašle a zjevné blufy, jasně se ukáže, že ruský plynárenský monopol vede zoufalý boj o dva strategické cíle: Za prvé vybudovat řetězec spojitého byznysu od těžby do konečného spotřebitele v Evropě cestou výstavby Nord Stream a South Stream, a tak si prudce zvýšit úroveň příjmů. Druhým cílem je dosáhnout zvýšení cen, což by dovolilo začít těžit z nových nalezišť. Mimochodem, pro dosažení tohoto cíle jsou výpadky s dodávkami přes Ukrajinu mimořádně výhodné, píše ruský deník.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek