05.06.2009
čtk
Včerejší káhirský projev amerického prezidenta Baracka Obamy k muslimskému světu mohl být pro Izrael mnohem horší, ale v zásadě nepřinesl žádná překvapení. Prohlásil to mluvčí tiskového úřadu izraelské vlády Danny Seaman.
Mnoho Izraelců podle něj cítilo v souvislosti s Obamovým vystoupením plno obav, protože se báli, že americký prezident by mohl stupňovat svou nedávnou kritiku Izraele. Podle Seamana ale k žádným velkým překvapením nedošlo. Nynější rozpory mezi Izraelem a USA jsou dobře známy, řekl mluvčí. Koneckonců to nebylo špatné. Nemyslím, že by v projevu bylo něco, s čím bychom nesouhlasili. Stát Izrael není proti usmíření, ale varuje před jakýmikoli kroky, které by mohly využít extremisté k ohrožení Izraele a k ohrožení mírového procesu, dodal Seaman.
Obama v projevu vyzval k vytvoření nezávislého palestinského státu a řekl, že Izrael musí zastavit výstavbu osad na územích, na něž si dělají nárok Palestinci. Emotivně se také dovolával práva Palestinců na důstojný život v nezávislém vlastním státě. Dokonce na rozdíl od standardních zmínek o palestinském státě použil označení Palestina.
Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu dosud odmítal jednoznačně podpořit vznik palestinského státu a prohlásil, že výstavba izraelských osad bude pokračovat.
Obamovu jasnou výzvu k zastavení výstavby v osadách na palestinských územích ostře odsoudili pravicově orientovaní izraelští rabíni. Krajně pravicový Výbor Erec Israel (tímto výrazem je označována takzvaná země zaslíbená, v hranicích od řeky Jordánu po Středozemní moře), který hájí zájmy izraelských osadníků, v prohlášení uvedl, že pokus uškodit zemi Izrael přinese Americe neštěstí. Palestinský stát a vyklizení osad na západním břehu Jordánu prý odporuje božímu přikázání, že Erec Israel patří jen lidu Izraele.
Vřele přivítal Obamův projev generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Vyjádřil naději, že Obamovo poselství bude mít pozitivní dopad na mírový proces na Blízkém východě a na řešení řady konfliktů v regionu i za jeho hranicemi.
Obamovo vystoupení v Káhiře otevře novou stránku ve vztazích s arabsko-muslimským světem a přispěje k urovnání konfliktů na Blízkém východě, řekl vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Javier Solana. Byl to obdivuhodný projev, projev, který bezpochyby otevře novou stránku ve vztazích s arabsko-muslimským světem, a já doufám, že i v problémech, které máme v četných místech regionu, zdůraznil Solana.
Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering Obamův projev uvítal jako odvážný a rozhodný v jeho úsilí o mír na Blízkém východě. Dodal, že podporuje myšlenku existence dvou nezávislých států, a vyzval Izrael, aby v tomto směru spolupracoval.
Libanonské šíitské hnutí Hizballáh Obamův projev k muslimskému světu kritizovalo a prohlásilo, že neobsahoval žádnou skutečnou změnu blízkovýchodní politiky Spojených států. Podle poslance Hizballáhu Hasana Fadlalláha, šlo jen o prázdná slova, protože násilí v regionu páchají v prvé řadě Izrael a americké okupační armády, nikoliv lidé, kteří se stavějí na odpor.
Vysoce ocenila Obamův projev Organizace islámské konference (OIC). Byl to konstruktivní projev, který snad otevře nové jednací kanály, řekl generální tajemník OIC Akmeleddin Ihsanoglu.
Autor: Euroskop