05.06.2009
čtk
Nizozemská protiimigrantská Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse s největší pravděpodobností vstoupí do Evropského parlamentu. Podle jednoho ze zpřesněných volebních odhadů, který včera večer zveřejnila nizozemská média, získala ve volbách do EP zhruba 15,3 procenta hlasů.
Pokud se odhad výsledků naplní, Wildersova strana by získala čtyři europoslanecká křesla z celkových 25, které má Nizozemsko přidělené. V rámci země by přitom obsadila druhé místo za křesťanskodemokratickou CDA současného premiéra Jana Petera Balkenendeho, která podle zpřesněného odhadu získala 19,6 procenta odevzdaných hlasů. Koaliční Strana práce (PvdA) by získala 13,9 procenta hlasů a patřilo by jí třetí místo.
Moji voliči říkají, že je tam (v PVV) nejméně jeden člověk, který říká to, co si myslí miliony lidí. A to je přesně to, co dělám já, řekl agentuře AFP krátce po zveřejnění odhadů Wilders.
Proti předpokladům k volebním urnám přišel poměrně vysoký počet voličů. Podle odhadu institutu Synovate, který zveřejnila veřejnoprávní televize NOS a prováděla na základě průzkumů u volebních místností, se voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo zhruba 41 procent registrovaných voličů. To je podobné číslo jako při posledních volbách do EP v roce 2004.
Takto velký úspěch Wilderse je nicméně překvapením, přestože se čekalo, že strana posílí. Ve volbách před pěti lety PVV získala jen zhruba tři procenta hlasů. Pětačtyřicetiletý poslanec nizozemského parlamentu je přitom za hranicemi Nizozemska známý především svým kontroverzním filmem o koránu Fitna (Rozvrat), kvůli němuž má v současnosti problémy. Před nedávnem jej totiž začala stíhat policie kvůli údajnému podněcování k násilí a k diskriminaci. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá na příští rok, navíc po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě.
Přestože unijní právo říká, že výsledky se mohou zveřejnit až po uzavření volebních místností ve všech členských státech EU, tedy v neděli ve 22:00, Nizozemsko nechce čekat. Podle nizozemské vlády totiž legislativa EU upravuje pouze zveřejnění oficiálních výsledků, nikoliv výsledků předběžných. Nizozemci mimochodem stejně učinili i při posledních volbách před pěti lety.
Výsledky voleb v Nizozemsku napovídají, že by současné volby do Evropského parlamentu mohly znamenat porážku socialistických stran v Evropské unii a naplnit tak prognózy některých agentur, že nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu bude i nadále středopravá lidovecká frakce.
Volby do Evropského parlamentu se včera kromě Nizozemska konaly ještě ve Velké Británii.
Autor: Euroskop